Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Nine (MdB) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Z první řady... Léblův Strýček Váňa Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Petr LéblStrýček Váňa
Poslední ze tří čechovovských inscenací režiséra P. Lébla. Stárnoucí a neúspěšný strýček Váňa se v Divadle Na zábradlí pokusí zabít slavného profesora Serebrjakova (2001). Hrají: J. Ornest, L. Suchařípa, E. Holubová, B. Klepl, Z. Hadrbolcová, M. Sidonová, V. Marek a další. Kamera J. Lebeda. Televizní režie V. Křístek. Enfant terrible českého divadla sklonku osmdesátých a devadesátých let minulého století Petr Lébl vytvořil výraznou éru ve vývoji Divadla Na zábradlí. Vedle současné dramatiky se Lébl zaměřil na ruskou klasiku a především díla A. P. Čechova. Po úspěšných představeních Ivanov a Racek to byl Strýček Váňa, kterého dnes nabízíme divákům po šestnácti letech od televizní premiéry, jíž se už režisér nedožil.

V duchu postmoderny vybavil Petr Lébl představení řadou zdánlivě nesourodých, provokujících prvků, spoustou různé hudební produkce (herci si například zazpívají Matuškovy Růže z Texasu), akce jako kopání do míče a jiné "schválnosti", které však ve výsledku vedle exponovaného herectví protagonistů přispěly k půvabu tohoto představení.
Na statek, který spravuje Ivan, tedy strýček Váňa, se svou neteří Soňou, přijíždí profesor Serebrjakov, Sonin otec a Ivanův švagr, s novou mladou manželkou Jelenou. Svým sebestředným sobectvím rozčeří zdejší poklidný život a nakonec podnítí Váňu k střelbě revolverem. V dramatu zmarněných životů a nenaplněných lásek hrají Váňu J. Ornest, Serebrjakova překladatel hry L. Suchařípa, jeho ženu Jelenu E. Holubová, doktora Astrova B. Klepl a Soňu M. Sidonová.
Vysílání: 03.12., 20.50 hod., ČT art, Z první řady... Divadlo Na zábradlí
 
| 26.11.2018 15:11:26 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru