Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
 
 
Z éteru
 
Divadelní tipy 15. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Zkáza Dejvického divadla Jubileum
Mikrokomedie podle A. P. Čechova z prostředí malé soukromé banky (1985). Hrají: J. Abrhám, L. Šafránková, R. Hrušínský, J. Bohdalová, J. Langmiler a další. Kamera S. Rašilov. Režie I. Paukert. Podle povídky A. P. Čechova vznikla ve skvělém hereckém obsazení půvabná televizní komedie o přípravě jedné oslavy výročí. Banka, kterou vede jistý Šipučin (J. Abrhám), chystá oslavy svého patnáctiletého jubilea. Šipučin čeká na delegaci a připravuje si proslov o reputaci banky. Důstojnosti nadcházejícího aktu překáží především zaměstnanec Kuzma (R. Hrušínský), který nesnáší ženy, neboť je považuje za zdroj všeho nepořádku. A na jeho slova vzápětí dojde. Právě se od maminky vrací Šipučinova manželka (L. Šafránková) se svými nekonečnými historkami a do jejího vyprávění přichází jistá paní Merčutkinová (J. Bohdalová), která chce vyplatit peníze a stěžuje si na chování úředníků, jenže v úplně nesprávném ústavu. Titul uvádíme u příležitosti výročí 25 let od úmrtí Rudolfa Hrušínského (17. 10. 1920 – 13. 4. 1994).
Vysílání: 08.4., 14.00 hod., ČT1
Opakování: 09.4., ČT1, Rudolf Hrušínský – 25 let od úmrtí

Zkáza Dejvického divadla (6/6) - Zkáza
Nový komediální seriál Miroslava Krobota, ve kterém hrají všichni herci a zaměstnanci Dejvického divadla sami sebe. Scénář M. Krobot a O. Hübel. Kamera J. Šustr. Režie M. Krobot (Premiéra). Redaktorka Českého rozhlasu Regina Květoňová dělá ve studiu rozhovor s Hynkem Čermákem. Baví se o pověstném duchu Dejvického divadla. Čermák mluví s naprostou vážností o tom, že duch divadla je ukryt v syrečku, ale Květoňová si myslí, že si z ní střílí. Měřičková se různými způsoby snaží řešit neúnosnou finanční situaci divadla. Rozhodne se prodat veškerý přebytečný nábytek, a dokonce propustí některé ze zaměstnanců. Trojan je zoufalý, protože při stěhování zmizí z přenosné ledničky „jeho“ syreček. V tu chvíli ještě nikdo neví, že jej našel a sežral Láďa, pes rekvizitáře Rybáka. O divadlo má zájem soukromá osoba, jeden z nejbohatších Čechů. V luxusní restauraci se sejdou Měřičková, Myšička, Trojan a právník nejbohatšího Čecha. Ten hercům nabízí, aby hráli na luxusní lodi, v kajutě první třídy za nesrovnatelných platebních podmínek oproti těm, které nyní mají v Dejvickém divadle. Myšičkovi připadá tento nápad zcela absurdní. Právník má pro ně tedy návrh B, nabízí jim, že odkoupí jejich autorská práva na role, které ztvárňují v Dejvickém divadle, a nechá vytvořit jejich hologramy pro 3D představení. Celý soubor se sejde v divadelní kavárně, kde oslavuje podpisy nových pracovních smluv. Radost jim ale nevydrží dlouho. Jednak zjistí, kam zmizel syreček – duch Dejvického divadla a následně jim to, co uvidí na prknech Dejvického divadla, vyrazí dech. V divadle už si nemůžou být ničím jisti, a tak se sejdou u Myšičky doma, aby probrali stávající situaci. Dojdou k názoru, že nezadržitelnou zkázu se podaří zastavit pouze tehdy, když se vrátí duch Dejvického divadla. Je potřeba se rozhodnout, jestli bude Láďa obětován.
Vysílání: 08.4., 21.30 hod., ČT1

Úsměvy Jiřího Císlera
S Jaromírem Hanzlíkem zavzpomínáme na herce, baviče a režiséra Jiřího Císlera, od jehož úmrtí v těchto dnech uplyne 15 let (2005). Režie P. Vantuch. V dnešních Úsměvech si spolu s Jaromírem Hanzlíkem připomeneme herce, režiséra a také hudebníka Jiřího Císlera (4. 2. 1928 – 17. 4. 2004), který nás opustil před 15 lety. Tento skvělý bavič prošel téměř neuvěřitelným vývojem. Z orchestřiště českobudějovického divadla, kde působil jako houslista, se postupně prosadil na jevišti jako herec a později i jako režisér. Jeho vůbec první rolí byl Otakar v operetě Cikánský baron, v níž se představil publiku v roce 1953. Po svém příchodu do Prahy zaujal režií kultovní inscenace Kytice v divadle Semafor a stále častěji se objevoval na televizní obrazovce v rolích svérázných postaviček. Snad nejznámější z nich byl Voženílek v seriálu Inženýrská odysea. Svůj bavičský talent dokázal skvěle uplatnit v cyklu zábavných pořadů Sešlost, ve kterém se objevoval s Luďkem Nekudou.
Vysílání: 09.4., 14.30 hod., ČT1

Všechnopárty
Vzpomínka na herce, režiséra a scenáristu Jiřího Datla Novotného, který byl v roce 2009 hostem Karla Šípa. Dále účinkují J. Suchý a J. Molavcová. Režie V. Polesný. Jiří Datel Novotný (8. 4. 1944 – 30. 8. 2017) byl po několik desetiletí spjat s legendárním divadlem Semafor, v němž od roku 1969 působil na pozici tajemníka a postupně si našel cestu i na jeviště díky menším rolím v inscenacích Kytice či Smutek bláznivých panen. Jeho herecké uplatnění získávalo v následujících letech stále větší prostor. V pozdějším období se stal rovněž režisérem několika představení (Pět strun, Patero důvodů pro voo doo). Během svého působení v Semaforu vystudoval dokumentaristiku na FAMU a jako režisér dokumentárních snímků se uplatnil zejména po roce 1989 díky cyklům společnosti Febio Gen či Jak se žije... Dva dokumentární filmy věnoval výrazným osobnostem divadla Semafor Jiřímu Šlitrovi a Jiřímu Grossmanovi, o nichž napsal i knižní publikace. Historii divadla zmapoval i v šestidílném televizním seriálu Semafor atd. Objevil se i v řadě filmových a televizních rolí, např. ve snímku Jiřího Svobody Zánik samoty Berhof, v seriálu Návštěvníci a řadě zahraničních snímků natáčených v naší zemi. Rovněž několik let působil jako populární televizní moderátor v televizních cyklech Studio Jezerka a Televizní klub mladých. Osobnost zesnulého herce a tvůrce si připomeneme jeho vystoupením v talk show Karla Šípa, která byla natočena u příležitosti 50. výročí divadla Semafor. Jiří Datel Novotný se tak ve studiu sešel se svými dlouholetými spolupracovníky – Jiřím Suchým a Jitkou Molavcovou. Pořad uvádíme k nedožitým 75. narozeninám J. D. Novotného.
Vysílání: 10.4., 14.00 hod., ČT1
Opakování: 11.4., ČT1

Úsměvy Josefa Somra
Dnes přivítá J. Hanzlík oblíbeného herce Josefa Somra, který letos oslaví 85. narozeniny (1997). Režie P. Vantuch. Josef Somr je z komické líhně Činoherního klubu a z této éry ho uvidíme v záznamu inscenace Revizora. Ale jako komik a zároveň milovník se proslavil coby výpravčí Hubička v Ostře sledovaných vlacích. Kdo by neznal ono slavné razítkování... Rok nato se objevil v Soukromé vichřici, z hrabalovských adaptací si připomeňme kerského esenbáka ve Slavnostech sněženek. K jeho úspěšným filmům patří Radost až do rána, Vesničko má středisková, Konec starých časů, Jak svět přichází o básníky nebo televizní inscenace Zelňačka. Pořad uvádíme k hercovým 85. narozeninám.
Vysílání: 14.4., 08.15 hod., ČT1, Josef Somr – 85 let
 
| 1.4.2019 17:03:13 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru