Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama LM2019 Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
 
 
Z éteru
 
Divadelní tipy 16. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Švédská zápalkaŠvédská zápalka
Rudolf Hrušínský a Libuše Šafránková v televizním zpracování slavné povídky A. P. Čechova (1982). Dále hrají: J. Somr, J. Abrhám, J. Menzel a další. Scénář R. Hlaváč. Kamera M. Harvan. Režie J. Svoboda. Stárnoucí policejní komisař (R. Hrušínský) má mladou, záletnou ženu Olgu (L. Šafránková), která se ráda věnuje zábavě. Při oslavě šedesátin komisaře zastihne zpráva, kterou přináší správce Psekov (J. Menzel), že totiž jeho pán byl zavražděn. Na statek zhýralého šlechtice se vypraví komise, v jejímž čele je vyšetřující soudce (J. Somr), pátrá i komisař a přičinlivý úředníček. Kde je mrtvola? Kdo byl vrahem? Stala se vůbec vražda? Usvědčujícím doličným předmětem satirického příběhu je podle iniciativního úředníčka švédská zápalka. Na závěr čeká vyšetřovatele překvapení v lázni. Zábavné satirické dramatizaci Čechovovy prózy dominují herecké výkony Rudolfa Hrušínského (od jehož úmrtí nedávno uplynulo dvacet pět let) a Libuše Šafránkové v rolích nerovného manželského páru. Roli vyšetřujícího soudce ztělesnil Josef Somr, který v minulých dnech oslavil životní jubileum (*15. 4. 1934).
Vysílání: 26.4., 14.00 hod., ČT1
Opakování: 29.4., ČT1, Rudolf Hrušínský – 25 let od úmrtí

Úsměvy Vlasty Matulové
Dnes si společně s J. Hanzlíkem a hercem J. Klemem zavzpomínáme na talentovanou herečku Vlastu Matulovou, od jejíhož úmrtí uplynulo 30 let (2009). Režie P. Vantuch. Vlasta Matulová se narodila 31. října 1918 v Brně do rodiny zaníceného ochotníka. Dnes si chronologicky připomeneme její hereckou kariéru. Po absolvování brněnské konzervatoře ztvárňovala mladé půvabné dívky s osobitým ženským šarmem (Člověk Odysseus, Kolébka), v 50. letech její postavy přibyly na vážnosti (Radúz a Mahulena, Othello), 60. léta jí přinesla vrcholné role (Jen o chlup, Po pádu a Paličova dcera).
K filmové práci se dostala po příchodu do Prahy v roce 1940. Film však nikdy nevyužil jejího talentu. Matulové to však nevadilo, kinematografii nepreferovala a považovala ji za zpestření své divadelní dráhy. Letos uplynulo 30 let od jejího úmrtí.
Vysílání: 28.4., 08.15 hod., ČT1
 
| 8.4.2019 11:04:29 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru