Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
 
 
Z éteru
 
Divadelní tipy 19. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Libuše HavelkováPo stopách hvězd - Libuše Havelková
Obrazový životopis slavných – tentokrát Libuše Havelkové – od jejíhož narození v těchto dnech uplyne 95 let (2009). Režie R. Šofr. Libuše Havelková se narodila v Českých Budějovicích, kde též prožila své dětství. Měla dva výrazně starší bratry, ale pozice benjamínka jí život nijak neusnadnila. O herectví snila už na základní škole. V roce 1942 se proto přihlásila ke studiu na pražské Státní konzervatoři. Němci však školu zavřeli a ona byla nuceně nasazena na práci do Berlína. V roce 1946 dokončila konzervatoř a pokračovala studiem na DAMU. Stála u zrodu studentského divadla DISK. Její první angažmá bylo v letech 1948–1951 Státní divadlo v Ostravě. Při práci pro ostravský rozhlas se seznámila s hudebním skladatelem Svatoplukem Havelkou, kterého si vzala za muže. Manželům se narodily dvě děti – dcera Daniela a syn Ondřej, později známý herec a hudebník. Manželství však po letech skončilo rozvodem. Libuše Havelková z Ostravy odešla do Prahy do Divadla E. F. Buriana (1951–1960), v roce 1960 se pak stala členkou činohry Národního divadla. Už od roku 1952 působila pedagogicky na DAMU, kde byla od roku 1974 docentkou, později také proděkankou. Výuku na DAMU ukončila odchodem do důchodu, ale i poté se věnovala studentům, a to na pražské konzervatoři. Svůj debut před filmovou kamerou absolvovala v roce 1949 drobnou rolí v komedii Výlet pana Broučka do zlatých časů. Prvním filmem, kde měla výraznější roli, se v roce 1956 stala Robinsonka. Ztvárnila v něm postavu Toničky. Poté hrála ve filmech různých žánrů (např. Florenc 13:30, Starci na chmelu, Ostře sledované vlaky). Od 60. let se začala objevovat také v televizních inscenacích. Český film a především televize postupně v herečce objevily ideální představitelku starostlivých, obětavých maminek a laskavých babiček. Vděčnou roli babičky si zahrála například v rodinném seriálu Tajemství proutěného košíku. Diváci si Libuši Havelkovou budou pamatovat zejména jako jedinečnou představitelku pohádkových babiček a tetiček z dlouhé řady televizních pohádek. Jednou z nich – Co poudala bába Futéř – si připomene její herecké mistrovství. V posledních letech také často moderovala pořady pro nejmenší diváky, byla babičkou Libuškou v Kouzelné školce. 11. května by se Libuše Havelková dožila 95 let.
Vysílání: 06.5., 14.00 hod., ČT1
Opakování: 11.5., ČT1

Neobyčejné životy - Vladimír Brabec
Pořad uvádíme jako vzpomínku na filmového, divadelního a televizního herce, který by letos oslavil své 85. narozeniny (2010). Scénář a režie V. Polesný. Vladimír Brabec se narodil 15. května 1934 v Praze. Jako kluk chtěl být pilotem, ale nakonec zahořel pro divadlo a v roce 1949 byl přijat na konzervatoř. Ale protože v tomtéž roce výuka herectví na konzervatoři skončila, ve studiu pokračoval na nově vzniklé divadelní fakultě AMU. Největší část svého divadelního života strávil na naší první scéně, kam nastoupil v roce 1959. Vytvořil zde řadu pozoruhodných postav včetně Cyrana z Bergeraku. Také se stal členem tehdejšího hereckého souboru barrandovského studia. Přál mu i film a televize (Třicet případů majora Zemana). Za celoživotní mistrovství v dabingu a za dabingový výkon ve film Kazatel a žák získal dvě Ceny Františka Filipovského a Cenu Senior Prix. Zemřel 1. září 2017.
Vysílání: 10.5., 15.15 hod., ČT1

Úsměvy Jany Bouškové
Dnes J. Hanzlík přivítá filmovou a divadelní herečku Janu Bouškovou, která oslavila 65. narozeniny (2002). Režie P. Vantuch. Hostem Jaromíra Hanzlíka dnes bude oblíbená herečka, členka Národního divadla Jana Boušková. Povídat si budou o tom, kudy vedla její cesta k divadlu, filmu i televizní práci. Chybět nebudou veselé historky a těšit se můžeme i na ukázky z oblíbených filmů a televizních pořadů. Pořad uvádíme k 65. výročí narození této populární herečky.
Vysílání: 12.5., 08.10 hod., ČT1
 
| 29.4.2019 13:04:18 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru