Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Divadelní tipy 33. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Ladislav ChudíkNeobyčejné životy - Ladislav Chudík
Bilanční dokument o životě a tvorbě československého herce, od jehož narození letos uplynulo 95 let (2012). Připravila Y. Vavrová. Jeho filmografie čítá na padesát titulů. Řadu vyznamenání nezískal jen za vynikající herectví, ale také za občanské postoje a práci pro svou zemi. Sám se považoval za československého herce. Narodil se v roce 1924. Z rodného Hronce odešel na gymnázium v Kremnici. Ve studiu pokračoval na filosofické fakultě bratislavské univerzity a na Státní konzervatoři. Od roku 1944 až do roku 2014 působil v činohře Slovenského národního divadla. Zároveň se věnoval i pedagogické činnosti.
„Spomínam na istú návštevu mojich vtedajších študentov v septembri roku 1968 vo Viedni, kam som po sovietskej invázii emigroval,“ říká Ladislav Chudík. „Priznám, vydýchol som si, keď sme sa rozlúčili. Srdcu som sa prihováral, aby stíchlo do pokory. Na druhý deň som zbadal obďaleč domu, kde sme bývali, na Georg-Prilgeri Strasse, po šírke cesty nápis ČAKÁME VÁS. Vtedy mnou prešiel závan šťastia so slzou. Nápis na ceste zmazával čas dlho po mojom odchode spät do Československa.“
V prvních „porevolučních“ letech se stal ministrem kultury Slovenské republiky, nikdy nepřestal působit i v Čechách, kde natáčel svou vůbec nejpopulárnější roli – primáře Sovu v seriálu Nemocnice na kraji města. Pořad uvádíme jako vzpomínku na tohoto charismatického herce, který se narodil před 95 lety.
Vysílání: 16.8., 15.05 hod., ČT1

Princezna Pampeliška
Klára Jerneková v hlavní roli televizní adaptace pohádky Jaroslava Kvapila (1967). Dále hrají: P. Kostka, V. Šmeral, I. Racek, B. Böhmová, J. Skopeček, M. Brožová, Z. Štěpánek, J. Vinklář a další. Kamera M. Harvan. Režie L. Ráža, od jehož narození brzy uplyne 90 let. Tentokrát jsme do cyklu Pohádka pro pamětníky vybrali českou klasiku – veršovanou pohádku Jaroslava Kvapila v televizní adaptaci z roku 1967 a v režii L. Ráži (3. 9. 1929 – 4. 10. 2000), od jehož narození uplyne zanedlouho 90 let. Jednoduché pojetí scény s náznakovou dekorací, ale i živým psem a ovečkami dává vyniknout hereckým výkonům Kláry Jernekové, Vladimíra Šmerala, Petra Kostky, Ilji Racka a dalších. Král je na mizině, a proto vítá, když si o jeho dceru Pampelišku řekne bohatý hispánský král. Pampeliška ale krále nemiluje a raději z domu prchne. Na útěku se potkává se synem chudé výměnkářky Honzou a vydávají se do světa spolu. Láska je bohužel nezachrání před smutným princezniným osudem. Neboť na podzim pampelišky mění svůj šat v bílé chmýří, které vítr rozfouká...
Vysílání: 17.8., 06.30 hod., ČT1, Pohádka pro pamětníky... Ludvík Ráža – 90 let

Úsměvy Bronislava Poloczka
Vzpomínka na komediálního divadelního a filmového herce, který by v těchto dnech oslavil 80. narozeniny (2001). Režie P. Vantuch. Hostem Jaromíra Hanzlíka je herec Bronislav Poloczek, od jehož narození 8. srpna uplynulo 80 let. Vypráví o svých divadelních angažmá (začínal v Českém Těšíně na polské scéně, teprve při studiích na JAMU se přeorientoval na hraní v češtině, prošel Ypsilonkou, od roku 1988 působil v Národním divadle) a samozřejmě také o práci před filmovou a televizní kamerou. Vynikal zejména jako představitel žoviálních a lidových postav, které uměl nezaměnitelným způsobem napodobit i zesměšnit. Jeho tvorbu si připomeneme celou řadou ukázek, například z filmu Černí baroni nebo z televizních seriálů Život na zámku či Uctivá poklona, pane Kohn.
Vysílání: 18.8., 09.10 hod., ČT1, Bronislav Poloczek – 80 let

Na plovárně s Františkem Němcem
Rozhovor Marka Ebena s oblíbeným českým hercem (2008). Režie J. Hojtaš. Televizní talk show „Na plovárně“ se objevuje na obrazovce programu České televize už od roku 1999. Nejedná se o žádnou bulvární nebo investigativní žurnalistiku, ale o klidné a milé povídání se zajímavými lidmi z celého světa. Tato skutečnost je podepřena osobou hostitele, kterým je hvězda obrazovky České televize, pan Marek Eben. Dnešním hostem je filmový a divadelní herec, známý i z dabingu a rozhlasu, František Němec.
Vysílání: 14.8., 21.20 hod., ČT art
 
| 5.8.2019 11:08:39 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru