Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Cikáni jdou do nebe (Divadlo Bez zábradlí) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Divadelní tipy 36. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Martin Štěpánek (Chlap na toboganu)Úsměvy Soni Červené
Dnešním hostem J. Hanzlíka je významná operní pěvkyně a herečka, která zanedlouho oslaví 95. narozeniny (2007). Režie P. Vantuch. Začínala po válce s Janem Werichem v komedii Divotvorný hrnec a nesmrtelně se zapsala rolí Káči a písní Jakpak je as u nás doma. Světoznámá operní pěvkyně Soňa Červená přijala pozvání do Úsměvů a vzpomínala na své české začátky i na své působení na zahraničních operních scénách. Odchod Soni Červené z obezděného Berlína na západ, až do San Franciska, je historka úsměvná i mrazivá zároveň. Po celá léta působení v cizině si umělkyně "hýčkala češtinu" a po návratu domů napsala dvě knihy, v nichž se vyznala z obdivu a úcty ke svým předkům. Otcem Soni Červené byl zakladatel kabaretu Červená sedma dr. Jiří Červený, její dědeček byl uznávaný královéhradecký výrobce hudebních nástrojů. Umělkyně je stále herecky i pěvecky aktivní. Pořad uvádíme k blížícím se 95. narozeninám této výjimečné osobnosti.
Vysílání: 01.9., 13.35 hod., ČT1

Chlap na toboganu
Tragický konec Martina Štěpánka, muže s pozoruhodným osudem, který nás opustil před 10 lety, v mnoha ukázkách a vzpomínkách J. Tvrzníkové, J. Štěpánkové, P. Štěpánka, K. Taberyové, dcery a syna, J. Fištejna, P. Jirase a dalších (2011). Režie P. Lokaj. Martin Štěpánek byl ve své pracovně vinohradského bytu nalezen s prostřelenou hlavou. Následná mediální smršť ve znamení obvyklého honu za senzacemi ani neumožnila pohled do nitra osobnosti herce, žurnalisty, politika a hlavně člověka. Jeho osudy byly pestré a složité. Syn slavného otce, od jehož úmrtí v těchto dnech uplyne 10 let, se vydal po jeho herecké stopě, stejně jako bratr a sestra. I když začal studovat medicínu, přešel k herectví. V roce 1981 emigroval s rodinou z Československa. Hrál, ale především byl zaměstnancem Rádia Svobodná Evropa. Když se pak vrátil, znovu hrál, maloval, věnoval se politice, byl ministrem kultury a svobodným zednářem. Až přišla osudná chvíle...
Vysílání: 04.9., 16.05 hod., ČT1
Opakování: 05.9., ČT1

Úsměvy Jiřího Sováka
Dnešním hostem J. Hanzlíka byl populární herec, od jehož úmrtí právě dnes uplynulo 20 let (1997). Režie P. Vantuch. Jiří Sovák přeskočil milovníky a začal hned s charakterními rolemi. Svůdníci přišli na řadu později. Ale zvládal postavy z lidu (Světáci, seriál Byl jednou jeden dům), ředitele (Až přijde kocour, Šest medvědů s Cibulkou) i krále v komedii Martina Friče Král. Komická dueta sehrál s Miroslavem Horníčkem (Byli jednou dva písaři), s Josefem Kemrem (Chalupáři), a hlavně s Janem Werichem v nesmrtelné Uspořené libře. Spolu měli další plány, ale z nich zůstal jenom dopis od Jana Wericha, který se za normalizace stal personou non grata: "Pane Sováku, hráli jsme spolu bohužel málo. Měli bychom víc. Anžto umíme. Ale hrajte furt!". Pořad uvádíme jako vzpomínku na Jiřího Sováka, který nás opustil před 20 lety.
Vysílání: 06.9., 08.10 hod., ČT1
 
| 27.8.2020 09:08:03 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru