Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Divadelní tipy 1. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Stella ZázvorkováNa kus řeči
Legendy slovenského divadla a filmu – Magda Vášáryová a Milan Kňažko byli hosty Miroslava Donutila (2002). Režie I. Paukert. V diskusním pořadu oblíbeného herce a moderátora Miroslava Donutila se na jevišti Branického divadla dnes potkají dvě výrazné osobnosti slovenské politiky a československé kinematografie i divadla. Paní Magda Vášáryová je slovenská herečka a diplomatka, Milan Kňažko je rovněž slovenský herec a politik. Přátelský rozhovor plný humorného nadhledu doplní pěveckými vystoupeními Zuzana a Soňa Norisovy.
Vysílání: 06.1., 09.50 hod., ČT1

Komici na jedničku - Stella Zázvorková
Petr Nárožný a jeho hosté vzpomínají na výjimečnou komediální herečku Stellu Zázvorkovou (2012). Dále účinkují: I. Janžurová, L. Sobota, V. Vorlíček a L. Lipský. Režie A. Činčerová. Stella Zázvorková (*14. 4. 1922 – †18. 5. 2005) dostala své křestní jméno podle románu Stella spisovatele Camilla Flammariona. Paní Zázvorková přiznala, že se nikdy vysoké, štíhlé a plavovlasé hlavní hrdince románu příliš nepodobala, nicméně měla oproti ní jiné skvělé kvality: šarm a nenapodobitelný smysl pro humor. Stella Zázvorková toužila v mládí po herecké kariéře, nicméně po neúspěšných pokusech dostat se na Státní konzervatoř nakonec vystudovala anglickou internátní školu. Získala díky ní skvělé klasické vzdělání a ovládala sedm světových jazyků. Láska k herectví jí nicméně zůstala a navštěvovala hereckou školu při divadle E. F. Buriana a po studiích následovalo několik hereckých angažmá v řadě divadel, počínaje Dětským divadlem Míly Mellanové a konče dlouholetými angažmá v Divadle ABC a později v Městských divadlech pražských, kde setrvala až do devadesátých let.
Výrazný herecký typ Stelly Zázvorkové a výjimečný komediální talent ji předurčily i pro filmovou kariéru. Během svého života vytvořila desítky převážně komediálních rolí, z nichž můžeme jmenovat tetu Klotyldu v Slaměném klobouku, paní Novákovou v komedii Zítra to roztočíme, drahoušku...!, královnu v pohádce Jak se budí princezny nebo vesničanku Přibylovou v Třech chlapech v chalupě. Výrazné úspěchy u filmové kritiky sklidila i za postavu maminky Zdeňka Svěráka v Koljovi, za roli babičky Šebkové v Pelíškách a Českého lva získala za roli Emilie v melancholické komedii Babí léto. Mimo stříbrného plátna si ale získala i srdce televizních diváků a v neposlední řadě i rozhlasových posluchačů.
„Miluji smích, toužím ho slyšet z publika, je to určitá forma narkotika. Je to můj balzám a elixír mládí", pronesla paní Zázvorková. Pojďme se tedy spolu s Petrem Nárožným poohlédnout za tvorbou této výjimečné herečky.
Vysílání: 06.1., 22.35 hod., ČT1

Smoljak a Svěrák
Luděk Sobota uvádí další díl cyklu mapujícího uměleckou dráhu legendárních dvojic komiků, které se zapsaly do zlatého fondu České televize (2012). Režie J. Wehrenberg. Ladislav Smoljak, filmový a divadelní režisér a herec, vystudoval Vysokou školu pedagogickou, obor matematika – fyzika. Po jejím ukončení vyučoval a pracoval také jako publicista a recenzent pro řadu kulturních časopisů. V roce 1966 založil se svými kamarády Zdeňkem Svěrákem a Jiřím Šebánkem Divadlo Járy Cimrmana, které se stalo kulturním i společenským fenoménem. Své diváky nikdy nepřestalo bavit, což dokazují stále vyprodaná představení. Český národ tak oslavuje talent a osobitý humor pánů Svěráka a Smoljaka a zároveň jimi vytvořeného génia, kterému na celém světě není rovno – Járu Cimrmana. Před televizní kamerou se Smoljak poprvé objevil ve filmech Zločin v Šantánu a "Pane, vy jste vdova". Později spolupracoval na filmech se Zdeňkem Svěrákem. Napsali spolu řadu skvělých a nestárnoucích komedií – Jáchyme, hoď ho do stroje!, Marečku, podejte mi pero!, Na samotě u lesa, Kulový blesk, Trhák, Vrchní prchni, Jára Cimrman ležící spící, Rozpuštěný a vypuštěný a další. Ve většině filmů podle svých scénářů také hráli.
Vysílání: 07.1., 22.30 hod., ČT1

Na kus řeči
Hosty Miroslava Donutila budou herci Slovenského národního divadla Martin Huba a jeho kolega Ladislav Chudík (2001). Režie A. Vomáčka. Hosty Miroslava Donutila v jeho populární talk show budou tentokrát dvě velké osobnosti nejen slovenské divadelní scény Ladislav Chudík a Martin Huba. Přátelský rozhovor plný humorného nadhledu doplní pěveckými vystoupeními Monika Hilmerová a Sylvia Josifoská.
Vysílání: 08.1., 09.50 hod., ČT1

Neobyčejné životy - Tomáš Töpfer
Šumař na cestě. Herec, ředitel, politik, podnikatel, muž mnoha profesí a jedné tváře, ale hlavně svérázný Arazím v oblíbeném seriálu Četnické humoresky, který letos oslaví 70. narozeniny (2012). Scénář a režie P. Lokaj. Představitel svérázného Karla Arazíma z oblíbeného seriálu Četnické humoresky letos slaví 70. narozeniny. Při této příležitosti nabízíme divákům portrét Tomáše Töpfera, herce, scenáristy, divadelního ředitele a pedagoga, politika i podnikatele, člověka mnoha aktivit. Jaký je tento muž s pozoruhodnými osudy ve skutečnosti? Co všechno nám o sobě prozradí on sám a lidé, kteří jsou mu hodně blízko?
Vysílání: 08.1., 15.35 hod., ČT1
Opakování: 09.1., ČT1

Úsměvy Kateřiny Macháčkové
Dnes J. Hanzlík přivítá oblíbenou herečku známou například díky seriálu Život na zámku (2001). Režie P. Vantuch. Do dnešních Úsměvů si Jaromír Hanzlík pozval herečku Kateřinu Macháčkovou. Povídat si budou o tom, jak se vlastně dostala k divadlu a k filmové a televizní práci. Zavzpomínají na natáčení některých pořadů, připomenou si slavné kolegy, se kterými se během své kariéry setkala a společně se podívají na ukázky z filmů, inscenací a televizních seriálů. Určitě mezi nimi nebude chybět ani oblíbený Život na zámku, který můžete sledovat každou neděli na ČT1.
Vysílání: 10.1., 09.05 hod., ČT1
 
| 28.12.2020 12:12:41 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru