Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Letní scéna HDK Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Ivan Rajmont výročí Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Ivan Rajmont Ivan Rajmont
Bilanční portrét režiséra, od jehož úmrtí nedávno uplynulo 5 let. Svojí tvorbou zásadním způsobem ovlivnil české divadlo od 70. let 20. století prakticky až do současnosti. Scénář a režie A. Kisil (Premiéra).
Jméno režiséra Ivana Rajmonta se zřejmě dostalo do povědomí nejširší divácké veřejnosti inscenací Sluha dvou pánů s Miroslavem Donutilem na Národním divadle. Jeho práce byla však daleko všestrannější a jeho význam pro české divadlo od 70. let minulého století daleko podstatnější než tato jediná, byť zdařilá a úspěšná inscenace. Uměl přečíst klasický text aktuálně, aniž by to násilně aktualizoval. Takové byly kupříkladu jeho Tři sestry v Činoherním studiu v Ústí nad Labem, jehož nezaměnitelný profil v 80. letech spoluvytvářel. A právě inscenace Tří sester platí dodnes za vzorovou.

Velmi podobné je to i s textem Milana Kundery Jakub a jeho pán, ve které už v Ústí excelovali Jiří Bartoška a Karel Heřmánek a která se hraje dodnes. Výraznou etapu vytvořil Ivan Rajmont také v Divadle na Zábradlí, kam přešel z Činoherního studia, stejně jako první porevoluční šéf činohry naší první scény. Zvláštní kapitolu tvoří pak spolupráce s dramatikem Karlem Steigerwaldem na jeho zakazovaných a povolovaných textech. Těch, které patřily v 80. letech k nejlepším českým hrám, které bylo možné alespoň občas vidět.
Vysílání: 06.1., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 10.1., ČT art., 12.1., ČT art
 
| 28.12.2020 12:12:57 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru