Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Divadelní tipy 3. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Úsměvy Jiřiny SteimarovéKomici na jedničku - Jiří Wimmer
S Petrem Nárožným tentokrát při vzpomínce na renesančního komediálního herce, básníka, sportovce a talentovaného hudebníka, který nás opustil před 20 lety (2012). Dále účinkují: V. Pucholt, L. Gerendáš, L. Sobota, J. Lábus a J. Vala. Režie A. Sirotková. Jiří Wimmer byl všestranně talentovaný herec, komik, ale také vynikající hudebník, kreslíř a básník. Přestože ho publikum vnímalo především jako komika, on sám viděl svůj potenciál spíše v dramatických rolích. Po absolutoriu na pražské DAMU získal angažmá v Ostravě, kde v Divadle Petra Bezruče ztvárnil postavu Shakespearova Hamleta. Jeho následná kariéra byla ale pevně spojena s divadlem Ypsilon, později ještě s Prozatímním divadlem Františka Ringo Čecha a Divadlem Jiřího Grossmanna. Řada jeho skečů a scének dodnes oslovuje diváky. Za některé můžeme zmínit slavné lekce maďarštiny, které byly o to působivější, že Wimmer neuměl maďarsky ani slovo. Stejně legendární jsou i jeho výstupy s Karlem Černochem a naprosto nezapomenutelné je jeho recitování poezie. Jiří Wimmer byl mužem nedoceněného talentu, v mnoha směrech byl jeho herecký výraz a minimalistický projev na svou dobu výjimečně moderní a pokrokový, což docenilo několik režisérů, již méně ale tehdejší oficiální místa. Pořad uvádíme jako vzpomínku na tuto výjimečnou uměleckou osobnost, která nás opustila před 20 lety.
Vysílání: 20.1., 22.35 hod., ČT1

Zpátky se Sobotou - Menšík a spol.
Luděk Sobota uvádí pořad mapující uměleckou dráhu legendárního komika, který se zapsal do zlatého fondu České televize (2012). Režie J. Wehrenberg. Vladimír Menšík (1929–1988), rodák z Ivančic, se řadí k nejlepším českým hercům všech dob. Začínal v hudebním souboru Adolfa Pištěláka. Dle vůle otce, který si nepřál, aby se jeho syn stal hercem, vystudoval průmyslovku a nastoupil do brněnských strojíren. Divadlo jej však lákalo natolik, že se pokoušel dostat na brněnskou JAMU. Po jejím absolutoriu dostal místo ve Vesnickém divadle. Tam ho objevil Emil František Burian, který ho angažoval ve svém divadle. Menšík tam dostal příležitost projevit svůj talent naplno. Poprvé stál před kamerou při natáčení snímku Velká příležitost. Výrazněji na sebe upozornil v Radokově filmu Dědeček automobil. Kvůli natáčení se ale dostal do konfliktu s E. F. Burianem, takže z jeho divadla odešel. Podepsal smlouvu s Filmovým studiem Barrandov. Následovala nekonečná řada filmů a seriálů, ve kterých exceloval. Vladimír Menšík miloval publikum a obecenstvo milovalo jeho. V televizi rovněž účinkoval v mnoha pořadech jako konferenciér, vypravěč a bavič. Byl k nezastavení. Vystupoval do posledních sil. Naposledy účinkoval v televizním pořadu Abeceda. Dva dny po té zemřel.
Vysílání: 21.1., 22.30 hod., ČT1

Úsměvy Jiřiny Steimarové
Vzpomínka na vynikající herečku ze slavného divadelního rodu, která se narodila přesně před 105 lety (2003). Režie P. Vantuch. Dnes přivítá Jaromír Hanzlík opravdu vzácného hosta – filmovou a divadelní herečku Jiřinu Steimarovou, která by dnes oslavila 105. narozeniny. Tato dáma byla součástí slavného divadelního rodu, jehož kořeny sahají až do doby národního obrození. Jejím dědečkem byl slavný Vendelín Budil, tatínkem Jiří Steimar, jejím synem byl herec Jiří Kodet, dcerou herečka Evelyna Steimarová a vnučkou Anna Polívková. Jednou z prvních filmových rolí Steimarové byla sekretářka v legendární Extázi Gustava Machatého. Během 30. let se proslavila celou řadou dalších rolí, z nichž si formou ukázek připomeneme ty nejzajímavější.
Vysílání: 24.1., 09.05 hod., ČT1

Příběhy umění: Svět divadla (3/5)
Drama i komedie a naopak. Dokument ARTE. Řecké antické divadlo bylo především laboratoří myšlenek. Zapojení obyčejných lidí do představení přispělo k prazákladům demokracie. Shakespearův The Globe zrcadlil hierarchii anglické renesanční společnosti. Hry tehdy kritizovaly morálku své doby a uměly dokonale využít sílu slova. Po staletí jsou jeviště místem k zamyšlení nad člověkem a nad lidskými a někdy i nelidskými vztahy.
Vysílání: 20.1., 23.15 hod., ČT art
Opakování: 24.1., ČT art
 
| 11.1.2021 12:01:25 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru