Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Divadelní tipy 7. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Uspořená libraKomici na jedničku - Luděk Sobota
Pozvání Petra Nárožného do Muzea komiků tentokrát přijal skvělý herec a komik Luděk Sobota, který zavzpomíná na své největší role a kariérní zvraty (2012). Dále účinkují: A. Sobotová, J. Schmidt a J. Lábus. Režie A. Sirotková. Luděk Sobota patří dlouhodobě mezi oblíbené české komediální herce. Jako absolvent pražské DAMU prokázal talent i pro dramatické úlohy, nicméně jeho kariéra se začala velmi záhy ubírat směrem k autorské komice, která vycházela z vlastních textů a založena byla především na improvizaci. Od roku 1968 byl Luděk Sobota členem divadla Ypsilon a od sedmdesátých let, konkrétně od roku 1973, působil v divadle Semafor. V Semaforu byli jeho hereckými kolegy na příklad Miloslav Šimek či Petr Nárožný, průvodce dnešním pořadem Komici na jedničku. Luděk Sobota je známý nejen divadelnímu publiku, ale také filmovému divákovi. Jeho výrazný talent, nezapomenutelný herecký projev i komika se projevily v řadě filmů, přičemž za některé můžeme zmínit dnes již legendární komedie Jáchyme, hoď ho do stroje Oldřicha Lipského nebo Zítra to roztočíme, drahoušku v režii Petra Schulhoffa. Přijměte tedy pozvání Petra Nárožného na velmi inspirativní setkání s tímto prvotřídním komikem.
Vysílání: 16.2., 22.55 hod., ČT1

Úsměvy Vladimíra Svitáčka
Vzpomínka na výrazného režiséra, scenáristu a herce, který se narodil před 100 lety (2002). Režie P. Vantuch. Dnes si připomeneme významného režiséra, scenáristu a příležitostného herce Vladimíra Svitáčka (*17. 2. 1921 – †23. 8. 2002), od jehož narození v těchto dnech uplynulo 100 let. Svitáček se narodil ve Střelicích u Brna. Vystudoval pražskou FAMU, čtyřikrát byl přijat do Filmového studia Barrandov a čtyřikrát propuštěn. S režisérem Jánem Roháčem natočil filmy Konec jasnovidce (který byl zakázán a uveden po 7 letech), Kdyby tisíc klarinetů, Žárlivost, Uspořená libra. S Miroslavem Horníčkem spolupracoval na scénáři a realizaci pořadů Hovory H, jehož byl stálým hostem. V roce 1959 se podílel na založení nového divadla Laterna magika, které záhy doslova dobylo svět. Jako herce jsme jej mohli vidět například ve filmu Jára Cimrman ležící, spící. Nemůžeme opomenout ani jeho podíl při tvorbě tzv. televizních písniček, tedy žánru, kterému se dnes říká videoklip. Jeho snímky a tvorbu si opět připomeneme formou zajímavých filmových ukázek.
Vysílání: 21.2., 08.15 hod., ČT1

Uspořená libra
Jan Werich a Jiří Sovák v brilantní komediální miniatuře o jedné libře (1963). Dále hrají: S. Zázvorková, V. Brodský a J. Werichová. Scénář podle O´Caseyho: J. Werich, V. Svitáček a J. Roháč. Kamera R. Stahl. Režie V. Svitáček, od jehož narození právě uplynulo 100 let, a J. Roháč. Na poštovní pobočku přicházejí dva podroušení pánové. Hodlají tu vybrat jednu libru z poštovní spořitelní knížky, aby mohli nadále flámovat. V tu chvíli se k okénku dostaví dáma s dotazem. Hodlá totiž poslat dopis do Taralingapatamu. Tak začíná známá komediální hříčka, v níž si s postavami dvou podroušených otrapů neodolatelně pohráli Jiří Sovák a Jan Werich a v roli úmorné a otravné zákaznice se zaskvěla Stella Zázvorková. Přísnou poštovní úřednici si zahrála dcera Jana Wericha a zamilovaného policajta Vlastimil Brodský. Režii slavné miniatury měli Ján Roháč a Vladimír Svitáček, od jehož narození nedávno uplynulo sto let.
Vysílání: 17.2., 20.15 hod., ČT art

Pozdní láska
Měsíc únor s Vladimírem Šmeralem, tentokrát v televizní adaptaci divadelní hry Alexandra Nikolajeviče Ostrovského (1962). Dále hrají: O. Scheinpflugová, J. Jirásková, od jejíhož narození dnes uplyne 90 let, V. Voska, V. Pucholt, W. Taub, J. Petrovická a J. Schmitzer. Kamera V. Opletal. Scénář a režie J. Krejčík. Televizní adaptace hry ruského klasika A. N. Ostrovského z roku 1962 zachycuje svět ruské střední třídy, kde vládnou peníze a chamtivost. Starý právník (V. Šmeral) se svou již nemladou dcerou Ludmilou (J. Jirásková), která již patrně propásla možnost vdát se, žijí u chamtivé a intrikánské bytné (O. Scheinpflugová). Její starší syn Nikolaj (V. Voska) je velký flamendr, toulající se v noci po barech, kde prohrává velké sumy v sázkách a kartách. Když jednou pošle vzkaz matce, aby mu půjčila peníze, žena se zatvrdí. Ale Ludmila, která jej tajně miluje, se rozhodne mu pomoci. Aby pro něj získala peníze, vezme otci důležitý úpis. V téhle chvíli se v Nikolajovi probudí poslední zbytky slušnosti... Jmenovaným hercům, kteří v inscenaci z roku 1962 podávají skvělý výkon, zdařile sekunduje i mladičký Vladimír Pucholt v roli mladšího syna bytné. Roli Ludmily skvěle ztvárnila Jiřina Jirásková, která se narodila 17. února před devadesáti lety.
Vysílání: 17.2., 21.35 hod., ČT art
 
| 8.2.2021 13:02:46 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru