Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Na návštěvě u Hugo Haase Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Na návštěvě u Hugo HaaseNa návštěvě u Hugo Haase
Ojedinělý dokument o výrazné herecké osobnosti, který natočili tvůrci pořadu ve vídeňském bytě tohoto výjimečného muže, od jehož narození uplyne 120 let (1968). Připravili: J. Vondráček, J. Steinmetz a J. Nosek.
Divadelní a filmový herec světového jména Hugo Haas byl svým vzhledem doslova předurčen pro role milovníků a okouzlujících světáků. Brzy však začal hrát i komické a charakterní postavy. Od roku 1925 to bylo ve filmu a od roku 1929 i v pražském Národním divadle.

V roce 1937 získal státní filmovou cenu, ale pod tlakem sílícího fašismu, jehož nedílnou součástí byl i antisemitismus cítil, že již dlouho v republice nezůstane. K tomu přispěla i nepěkná událost v roce 1939, kdy byl vypovězen z Národního divadla. Zanedlouho emigroval do Paříže, Lisabonu a do USA. V Hollywoodu natáčel a režíroval filmy, prosadil se i na divadle a vyučoval na herecké škole Actor´s Laboratory. Koncem 50. let se vrátil do Evropy, kde nejprve žil v Itálii, a pak ve Vídni. V archivním pořadu herec vzpomíná na své začátky na brněnské scéně, na angažmá v Národním divadle, na filmové role a nucenou emigraci. Tři měsíce po natočení tohoto rozhovoru Hugo Haas ve Vídni 1. prosince 1968 umírá. V těchto dnech si připomínáme 120 let od jeho narození.
Vysílání: 18.2., 23.10 hod., ČT art
 
| 8.2.2021 14:02:15 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru