Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Divadelní tipy 29. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Wartburg movie showZa oponou s Jiřinou
Letošní jubilantka Jiřina Bohdalová v nečekaných situacích tak, jak ji neznáte. Pestrý sled vystoupení v zábavném pořadu s exkluzivními hosty: K. Šípem, J. Uhlířem, I. Janžurovou a dalšími. Nebudou chybět písničky, scénky a další překvapení (2005). Režie V. Polesný. Geniální herečka vás se svými slavnými kolegy provede zákulisím divadla. Kde jinde byste v netradiční roli potkali Karla Gotta, kde jinde byste si oživili jednu z nejslavnějších scén české komediální kinematografie Světáci, a to přímo s hlavními aktérkami Jiřinou Jiráskovou a Ivou Janžurovou a kde jinde by vás bavil svým osobitým humorem věčně otravný inspicient Karel Šíp.
Vysílání: 20.7., 22.05 hod., ČT1

Úsměvy Jaroslava Čejky
Dnes Jaromír Hanzlík přivítá známého tanečníka a mima, který v minulých dnech oslavil 85. narozeniny (1999). Režie P. Vantuch. I když je Jaroslav Čejka vyučeným malířem pokojů, od mládí se mu líbil tanec a opera. Ačkoliv neměl k tanci žádnou školní průpravu, přijali jej do souboru opavského divadla, kam se na něj jezdili dívat jako na přírodní úkaz choreografové z celé republiky, takže zakrátko se ocitl v Národním divadle. Kromě baletu vynikal i v pantomimě a začal si získávat oblibu díky svým krátkým kabaretním vystoupením. Odešel tedy od baletu, aby jako mim objel doslova celý svět. Jeho scénky jsou dobře známy ze zábavných televizních pořadů, nejvíce si diváci pamatují jeho imitaci slepice. Pořad uvádíme k nedávným 85. narozeninám Jaroslava Čejky.
Vysílání: 25.7., 09.05 hod., ČT1

Semafor atd. (4/8)
Spletitá cesta legendárního autorského divadla napříč desetiletími v cyklu scenáristy J. D. Novotného a režiséra V. Polesného (1999). Šok z okupace Československa v srpnu 1968 poznamenal život v celé zemi. Brzy se přestalo smět i to, co ještě před rokem prošlo bez povšimnutí. Semafor se navíc musí vyrovnat se ztrátou Jiřího Šlitra, který nečekaně zemřel v prosinci 1969. Navíc téměř přesně dva roky na to umírá na těžkou nemoc Jiří Grossmann. Vychází neslavně slavné Poučení z krizového vývoje ve straně a společnosti. Přituhuje, začala normalizace. Jiří Suchý nesmí nadále řídit divadlo, které založil. Na krátkou dobu se podaří obhájit na šéfovském postu Ferdinanda Havlíka. Potom už ale následují nařízení, doporučení, příkazy a zákazy, které vedou až k zastavení činnosti divadla. Naštěstí jen na několik dnů. Veřejnosti se ovšem předloží "technické důvody". V roce 1970 přichází do Semaforu Jitka Molavcová, nejprve jako "dívenka s kytarou". Z dívenky se však brzy vyklubala posila zcela ojedinělého formátu a v podstatě se stala plnohodnotnou náhradou za Jiřího Šlitra. Její komický talent se uplatnil naplno poprvé v osobité adaptaci Erbenovy Kytice. Soubor Jiřího Suchého posiluje i příchod Josefa Dvořáka a Kytice se stává nejúspěšnějším představením Semaforu, jemuž se zdárně podařilo překonat krizové období.
Vysílání: 19.7., 22.15 hod., ČT art

Wartburg movie show
Spanilá jízda estrádní plechové kavalerie Divadla Sklep. Pořad uvádíme k 50. výročí založení tohoto legendárního divadla (1999). Režie O. Trojan. Nezaměnitelné aroma modrých výfukových plynů "rytíře z Eisenachu" (název populárního automobilu NDR) provázelo silvestrovskou nocí konce milénia účinkování pražského avantgardního Divadla Sklep.
Divadlo Sklep bylo založeno v roce 1971 Davidem Vávrou a Milanem Šteindlerem. Scéna se vyznačuje osobitým zpracováním divadelních her. Divadlo Sklep bylo hlavním tahounem skupiny Pražská 5, dále tvořené soubory Mimóza, Vpřed, Kolotoč a Křeč, která představovala nejvýraznější generační hnutí 70. a 80. let a přinesla oživení tehdejší divadelní scény. Pořad uvádíme k 50. výročí založení divadla.
Vysílání: 23.7., 22.05 hod., ČT art
 
| 12.7.2021 09:07:05 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru