Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Divadelní tipy 37. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Daniela KolářováKomici na jedničku - Hugo Haas
Petr Nárožný otevírá dveře do Muzea komiků, aby zde společně s diváky objevil mimořádný komediální talent další populární osobnosti (2010). Dále účinkuje P. Lorenc. Režie A. Činčerová. Hugo Haas (*19. 2. 1901 – †1. 12. 1968) byl rodákem z Brna, kde spolu se starším bratrem Petrem vystudoval na místní konzervatoři zpěv a po absolutoriu nastoupil do angažmá v brněnském Národním divadle. V roce 1924 přesídlil do Prahy, o šest let později se stal členem souboru činohry Národního divadla. V angažmá v Národním divadle setrval až do roku 1939, kdy byl propuštěn kvůli svému židovskému původu. Haas je ale divákům jistě známější jako filmový herec a vynikající komik. Filmovou kariéru zahájit již v éře němého filmu, debutoval v komedii Jedenácté přikázání (1923). Během třicátých let natočil celou řadu vynikajících komedií, můžeme připomenout například Mravnost nade vše nebo Velbloud uchem jehly. Jeho zásadní rolí se v tomto období stala postava doktora Galena v Bílé nemoci (1937) podle románu Karla Čapka. Po roce 1939 Hugo Haas emigroval do Spojených států, kde působil jako scenárista, režisér i herec a herecký pedagog. I toto období jeho života a mnohem více si připomeneme spolu s Petrem Nárožným.
Vysílání: 15.9., 22.55 hod., ČT1

Úsměvy Daniely Kolářové
Hostem Jaromíra Hanzlíka bude přední česká herečka, která oslaví významné životní jubileum (1997). Režie P. Vantuch. Přední česká herečka Daniela Kolářová se narodila 21. září 1946 v Chebu. Je absolventkou pražské DAMU a ve filmu debutovala v roce 1967 snímkem Soukromá vichřice. Výčet jejích filmových a televizních rolí je rozsáhlý. Můžeme zmínit například snímky, ve kterých hrála spolu se svým kolegou a moderátorem pořadu Úsměvy Jaromírem Hanzlíkem – Noc na Karlštejně, Slasti otce vlasti nebo Léto s kovbojem, z televizních pořadů se divákům jistě tato herecká dvojice vybaví z populárního seriálu Taková normální rodinka. Výrazné role své kariéry Daniela Kolářová ztvárnila také ve snímcích Obecná škola, Kulový blesk, Na samotě u lesa a v řadě dalších, dnes již legendárních filmů zlatého fondu české kinematografie. Mimo filmového herectví se Daniela Kolářová intenzivně věnuje také divadelnímu herectví a v pořadu Úsměvy bude řeč rovněž o jejím působení v politice. Jak je již zvykem, tvorbu této vynikající herečky si připomene také formou ukázek.
Vysílání: 18.9., 08.55 hod., ČT1

Tři životy Vladimíra Pucholta
Dokumentární film o zásadních životních posunech herce, který se na vrcholu popularity rozhodl odejít do zahraničí a stát se dětským lékařem (1995). Scénář a režie M. Slunečko a M. Šmídmajer. Tvůrci dokumentu Miloslav Šmídmajer a Martin Slunečko uvažovali o jeho natočení už v roce 1990. Příležitost se však naskytla, až když kameraman Miroslav Ondříček svého dlouholetého přítele Vladimíra Pucholta přemluvil, a otevřel tak cestu k natáčení, kterému se předtím Pucholt zásadně vyhýbal. A tak takřka po třiceti letech měli diváci možnost znovu pohlédnout do tváře výrazného hereckého představitele filmů československé nové vlny. Vladimír Pucholt byl diváky milován pro své role obyčejných, spontánně reagujících kluků, pro své přirozené herectví hraničící s neherectvím. Jeho "ahój, slyšíš to – ahój" nebo "no co co" se stalo pověstným a citovaným úslovím. Pucholtova stopa ve filmu a na divadle byla krátká (pomineme-li dětské filmy), ale nezapomenutelná. Filmy Černý Petr, Lásky jedné plavovlásky, Starci na chmelu či Svatba jako řemen patří do zlatého fondu české kinematografie a díky nim se Pucholtova tvář stala známou i v zahraničí. A přece se tento talent od boha rozhodl v roce 1967 odjet do Anglie a splnit si svůj sen stát se lékařem. Sám o zásadním životním obratu hovoří ve svém portrétu, který byl symbolicky nazván Tři životy (herce, studenta, lékaře). Dozvíme se v něm, jak si našel cestu před kameru, jak obtížné pro něj bylo začít nový život v Anglii, kde mu výrazně pomohl slavný režisér Lindsay Anderson, i jaké osudy ho čekaly coby pediatra v Anglii a Kanadě. Ke všem kapitolám svého bohatého života se vrací s grácií, lehkostí a nadhledem.
Vysílání: 13.9., 11.10 hod., ČT2
Opakování: 16.9., ČT2
 
| 6.9.2021 10:09:55 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru