Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Divadelní tipy 38. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Úsměvy Arnošta GoldflamaÚsměvy Arnošta Goldflama
Hostem Jaromíra Hanzlíka bude herec, dramatik, spisovatel a režisér, který oslaví 75. narozeniny (2003). Režie P. Vantuch. V dnešních Úsměvech přivítá Jaromír Hanzlík herce, režiséra, scenáristu, dramaturga a pedagoga v jedné osobě Arnošta Goldflama (*22. 9. 1946). Povídat si budou o jeho televizní i filmové práci, zavzpomínají na řadu hereckých kolegů a řeč bude i o kaskadérských kouscích, které při různých natáčeních vykonal. V ukázkách si připomeneme oblíbené filmy a televizní pořady jako Něžný barbar, Lotrando a Zubejda či Manéž Bolka Polívky.
Vysílání: 21.9., 09.55 hod., ČT1

Komici na jedničku - Jaroslav Marvan
Petr Nárožný vzpomíná na nejslavnější role vynikajícího komika a jednoho z nejobsazovanějších herců českého filmu (2011). Režie A. Činčerová. Jaroslav Marvan (*11. 12. 1901 – † 21. 5. 1974) byl po dekády jedním z nejobsazovanějších českých herců. Během své rozsáhlé filmové kariéry ztvárnil celou řadu komediálních rolí. Před rokem 1945 byl častým hereckým partnerem Vlasty Buriana, Jindřicha Plachty nebo Oldřicha Nového. Z tohoto období můžeme zmínit komedie Přednosta stanice, Roztomilý člověk nebo Nebe a dudy. Po válce se pak Jaroslav Marvan do paměti diváků zapsal rolí Gustava Anděla v Dovolené s Andělem a Andělovi na horách režiséra Bořivoje Zemana. Svůj talent uplatnil i v tvorbě pro televizi, kde nezapomenutelně ztvárnil radu Vacátka v sérii detektivních příběhů Hříšní lidé Města pražského. Některé z výrazných rolí tohoto skvělého filmového a divadelního herce, jehož kariéra se prolíná pěti dekádami, si opět připomeneme spolu s Petrem Nárožným.
Vysílání: 22.9., 22.50 hod., ČT1

Úsměvy Ladislava Fialky
Společně s J. Hanzlíkem zavzpomínáme na významného herce-mima, který se narodil před 90 lety (2008). Režie P. Vantuch. Na Ladislava Fialku a jeho zásadní vklad české pantomimě, bude s Jaromírem Hanzlíkem vzpomínat mim Boris Hybner, který na počátku 60. let působil ve Fialkově souboru. Vyškolený tanečník Fialka, okouzlený francouzským mimem Marcelem Marceauem, založil svoji skupinu koncem 50.let a až do konce svého života působil v Divadle Na Zábradlí. Československá televize zaznamenala Fialkovo umění už v roce 1960 a záznamy patří do Zlatého fondu ČT.
Vysílání: 25.9., 09.00 hod., ČT1

Lijavec
Hra s opravdovým deštěm. Oblíbené představení Divadla Járy Cimrmana (1997). Hrají: Z. Svěrák, J. Hraběta, J. Weigel, M. Čepelka a P. Brukner. Scénář L. Smoljak a Z. Svěrák. Režie L. Smoljak. Když na sklonku života bilancoval Cimrman svou uměleckou činnost, došel k neradostnému poznání: ani jedno z děl, která podepsal, nedošlo uznání. A proto se rozhodl ustoupit do anonymity a stát se autorem folklórním. Jasnozřivě rozpoznal, že moderní doba odsoudí k zániku lidovou tvořivost v takových oblastech jako je národní píseň, pohádka, pověst, přísloví či pranostika. Jediné, co z ústní folklórní tvorby nezemře a zůstane živé, je anekdota. A právě ona hraje významnou roli v jeho hře Lijavec. Tradiční úvodní přednáška osvětlí například, co je to herberk, diskutující vyprávějí o Cimrmanově pobytu v sirotčinci či ve vězení, dozvíme se, co je pravdy na tom, že rakousko-uherské anekdoty jsou z pera Cimrmanova či proč nejsou v souboru herečky, a jak to vypadalo, když jednou jednu angažovali. Předveden je Cimrmanův text Nestyda Hausner o psychodramatu a zpěvem písně Elektrický valčík přednáška končí. V následující hře Lijavec o bourání Rakouska-Uherska Cimrmanovými anekdotami dojde i na ten slibovaný déšť...
Vysílání: 21.9., 20.00 hod., ČT2
 
| 13.9.2021 16:09:03 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru