Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Jan Kačer výročí Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Jan Kačer Život režiséra a herce Jana Kačera v pohledu Jany HádkovéPortrét jedné z nejvýznamnějších osobností českého divadla 2. poloviny 20. století, jež stála u zrodu slavného Činoherního klubu, Jana Kačera, který dnes slaví významné životní jubileum (1996).
Významný český herec a režisér, umělec a občan, jemuž život a divadlo jsou vším, Jan Kačer slaví významné životní jubileum.
Po studiu na pražské DAMU v roce 1959 odešel spolu s téměř celým ročníkem do Divadla Petra Bezruče v Ostravě, kde působil jako režisér i herec a začal se významnou měrou podílet na umělecké profilaci této scény (Tramvaj do stanice Touha, Matka Kuráž, Romeo a Julie či Poprask na laguně). Poté odešel s generačně spřízněnou skupinou herců a umělců do Prahy, kde v roce 1965 spoluzaložil Činoherní klub. Znovu se prosadil jako režisér, především uváděl ruské autory (Revizor, Višňový sad, Na dně, Strýček Váňa), uplatnil se ale i herecky. Počátkem sedmdesátých let pohostinsky režíroval i v Národním divadle.

Dostal i příležitost v zahraničí. V Národním divadle v Oslu pod jeho režijní taktovkou vznikly inscenace opět podle ruských klasiků (Zločin a trest, Višňový sad). Jeho svobodomyslné postoje i sepětí se zakázanými filmy šedesátých let jej donutily v roce 1975 k opětovnému odchodu do Ostravy, kde pak deset let režíroval ve Státním divadle (Sen noci svatojánské, Cyrano z Bergeracu, Krysař). Po předchozím hostování v Divadle E. F. Buriana se nakonec v roce 1986 vrátil do Prahy jako člen Laterny Magiky a na postu režiséra se prosadil ve Vinohradském divadle (Urmefisto, Hlasy ptáků). Po změně politických poměrů v roce 1989 zakotvil Jan Kačer na naší první scéně v Národním divadle, kde působil jako herec i režisér, a uvedl zde řadu inscenací domácího i světového repertoáru (Zimní pohádka, Peer Gynt, Smrt obchodního cestujícího, Oblak a valčík, Podivní ptáci).
První zkušenost s filmovou kamerou učinil v roce 1959 rolí mladíka z vodácké osady ve snímku Probuzení. Ke spolupráci s filmem byl přizván znovu v roce 1963, kdy v režii Kadára a Klose natočil válečné drama Smrt si říká Engelchen, v němž dostal hlavní roli zraněného partyzána Pavla. Významně přispěl do filmů československé nové vlny (Cesta hlubokým lesem, Každý den odvahu, Nikdo se nebude smát, Den sedmý, osmá noc). Zajímavou příležitost dostal v roce 1967 v postavě fanatického řádového rytíře Armina ve Vláčilově Údolí včel. Popularitu mu přinesla v roce 1966 komedie Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky. Z jeho spolupráce s televizí připomeňme např. dialog mezi soudcem a odsouzeným z roku 1969 v režii E. Schorma Rozhovory či drama lásky a zrady podle F. M. Dostojevského v režii J. Svobody Přízrak, televizní zpracování díla I. S. Turgeněva Otcové a děti v režii E. Sadkové z roku 1971. Nelze opomenout ani postavu slepého Edwarda Rochestera v seriálu Jana Eyrová z roku 1972. Jako filmový herec dostal v 70. letech minulého století příležitost jen ojediněle ve slovenských filmech. Z 80. let pak připomeňme snímky Operace mé dcery z roku 1986 či Vlastně se nic nestalo z roku 1987. I po roce 1989 se filmovému herectví věnuje jen výjimečně, vzpomeňme např. na snímek Výchova dívek v Čechách (1997), Modré z nebe (1997) či Bolero (2004). Zatím jeho poslední filmovou prací byla úspěšná komedie o třígenerační rodině během dušičkového víkendu Chata na prodej (2018). Z televizní tvorby nelze opomenout jeho lékaře v oblíbené televizní komedii Kotva u přívozu (1980). Po roce 1989 dostal významnou hereckou příležitost např. v televizní inscenaci Zápas o člověka Nelibu (1990) atd.
Byl aktivní i politicky. Ve volbách roku 1990 zasedl do Sněmovny lidu Federálního shromáždění ČSFR, kde setrval do voleb v roce 1992.
Vysílání: 03.10., 22.50 hod., ČT art
 
| 20.9.2021 10:09:45 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru