Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama MARTA Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Divadelní tipy 24. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Jiří Hromada (Queer: Prezident buzerantů)Queer: Prezident buzerantů
Možná až příliš hlučná samota Jiřího Hromady. Herec, milovník života a celoživotní aktivista bilancující, spící (2020). Režie J. Holba. Pořad Queer je primárně zaměřen na mapování a diskusi o queer kultuře. Queer kulturou chápejme svět především sexuálních menšin, svět alternativ ke stereotypnímu, tradičnímu pojetí vztahů mezi lidmi – a nemusí jít přitom pouze o gaye a lesby, ale nejrůznější další minoritní identity, o jejichž existenci má naše středoevropská společnost zatím spíše mlhavé a stále značně zkreslené představy. Několik návštěv, několik zastavení, několik vzpomínek, které zůstávají. Kdysi nepřehlédnutelná postava gay scény a nejvlivnější bojovník za práva sexuálních menšin odešel ze světla reflektorů a zpovzdálí sleduje, kam se ubírá emancipační hnutí, které kdysi pomáhal stvořit. A kam vlastně kráčí on sám?
Vysílání: 16.6., 23.40 hod., ČT2
Opakování: 20.6., ČT2

Dva chrámy Josefa Kemra
Osobitý herec i člověk, od jehož narození uplyne 100 let, ve vzpomínkách B. Bohdanové, K. Fialové, T. Medvecké, L. Skořepové, M. Steinmasslové, J. Hrušínského, B. Rösnera, Z. Svěráka a dalších (2005). Režie P. Kotek. Narodil se do skromných poměrů 20. června 1922 v Praze. Na jeviště poprvé vstoupil jako jedenáctiletý komparsista v operetě Polská krev v Divadle na Vinohradech. Protože otec trval na řádném povolání pod penzí, vystudoval Josef obchodní školu na Žižkově. Přitom pracoval jako prodavač, číšník, promítač, elektromontér... Za okupace utekl k divadlu, kterému zůstal věrný do konce svého života (jako přední člen Činohry Národního divadla). Ztvárnil mnoho rolí i ve filmu a televizi. Zemřel 15. ledna 1995. Leží na hřbitově u kostelíka sv. Matěje, v hrobě, který označil svým jménem už mnoho let před svou smrtí. Na Josefa Kemra, který se narodil před 100 lety, vzpomínají B. Rösner, M. Steinmasslová, R. Hrušínský, E. Glancová a další.
Vysílání: 17.6., 10.10 hod., ČT1

Vodňanský & Skoumal – Všechno je proměnlivé
Hravá výpověď o životě a tvorbě populární autorské dvojice, která se výrazně zapsala do české kultury a jejíž zlidovělé dílo zůstává stále živé a inspirativní (2019). Režie M. Najbrt. Dokumentární film Marka Najbrta vypráví o životě a tvorbě legendární umělecké dvojice tvořené Janem Vodňanským a Petrem Skoumalem. Jejich představení bavila publikum napříč celou republikou od roku 1963 až do začátku 80. let. Největší přízeň publika si dvojice získala na počátku normalizace, kdy její absurdní texty a jinotaje provokovaly kulturní prominenty jako svérázná protiváha oficiální poezie. Dvojice se nicméně rozpadla těsně předtím, než úřady stihly vydat úplný zákaz jejich společného vystupování. "Vzpoura humorem. Humor jako nevinné, a přece ostře svědčící zrcadlo doby" – tak pojmenovává Pavel Klusák, muzikolog a autor scénáře tohoto dokumentu, svůj klíč k chápání Vodňanského a Skoumala, kteří se dají stejně tak dobře považovat za představitele zakazovaného undergroundu, jako za popkulturní figury.
Ambice filmu přesahují pouhou rekapitulaci zásadních životních zvratů, písní a vtipů; režisér Marek Najbrt si zde současně klade za cíl vytvořit pro diváky představení podobně nápadité a zábavné, jako bývala představení titulní dvojice filmu. Jejich písničky jsou doprovozeny hudebními klipy vtipně sestříhanými z archivních záběrů různých momentů československé reality, z jejichž mísení a kontrapunktů vycházela poetika i absurdní humor Vodňanského a Skoumala. Dojde i na zapojení unikátních archivů a samozřejmě i na řadu známých respondentů – ve filmu vystupuje například Jan Kačer, Jiří Černý, Táňa Fischerová, Jan Hřebejk nebo Jan Burian. Především však tvůrci poskytli příležitost k poslednímu výraznému vystoupení Jana Vodňanského před televizní kamerou.
Vysílání: 15.6., 20.15 hod., ČT art
 
| 6.6.2022 09:06:48 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru