Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Alena Vránová výročí Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Alena Vránová Úsměvy Aleny Vránové
Jaromír Hanzlík představí významnou českou herečku, která včera oslavila 90. narozeniny (1997). Režie P. Vantuch. Dnešním hostem Jaromíra Hanzlíka bude výrazná česká herečka Alena Vránová (*30. 7. 1932). Diváci mají Alenu Vránovou jistě spojenou s postavou pyšné princezny Krasomily z pohádky Bořivoje Zemana Pyšná princezna. Brzy po této roli dostávala Alena Vránová další filmové i televizní role. Můžeme zmínit Hudbu z Marsu, Hrátky s čertem nebo televizní seriál Byl jednou jeden dům. Jak je již v tomto pořadu zvykem, řadu jejích rolí si připomeneme formou ukázek, které Alena Vránová doplní milým a humorným vyprávěním.
Vysílání: 31.7., 08.15 hod., ČT1
Opakování: 03.8., ČT1

Alena Vránová – Role mého života
Dokumentární film P. Slavíka k úctyhodnému jubileu významné české herečky. Účinkují: A. Vránová, P. Liška, F. Němec, P. Kostka a další (Premiéra). Alena Vránová oslaví 30. července úctyhodné životní jubileum. U této příležitosti poprvé v životě souhlasila s natáčením dokumentárního filmu o své osobě. Herečka, kterou hned na začátku kariéry proslavila titulní role Pyšné princezny v pohádce Bořivoje Zemana, vytvořila v průběhu profesního života téměř stovku divadelních rolí a ještě větší počet rolí filmových a televizních. Od šedesátých let minulého století patřila k předním členkám souboru Městských divadel pražských. Na začátku devadesátých let se rozhodla angažmá v tomto divadle ukončit a následně vytvořila řadu mimořádných postav na scéně Divadla Ungelt. Za roli herečky ve hře A. Weskera Bouřlivé jaro získala v roce 1997 Cenu Thálie za mimořádný herecký výkon. Herecká asociace ji později ocenila také Cenou Thálie za celoživotní mistrovství v oboru činohra.
Vysílání: 27.7., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 31.7., ČT3., 31.7., ČT art

Bouřlivé jaro
Alena Vránová, která dnes slaví své 90. narozeniny, a Pavel Liška v dramatickém příběhu slavné divadelní hvězdy Gertrudy Matthews v pražském divadle Ungelt. Cena Thálie 1997. Záznam posledního představení (2002). Napsal A. Wesker. Divadelní režie L. Smoček. Kamera J. Lebeda. Televizní režie J. Brichcín. Komorní drama Bouřlivé jaro současného anglického dramatika Arnolda Weskera se v pražském Divadle Ungelt hrálo od listopadu roku 1997 do října 2002, tedy plných pět let, ověnčeno diváckou i kritickou přízní a Cenou Thálie pro Alenu Vránovou. Dojímá i baví, je syrové a pravdivé. Herecká suverenita a přesné režijní vedení dělaly z inscenace divácký magnet, který by jistě působil dál, ale všechno musí mít jednou svůj konec. Záznam má navíc punc toho, že představení už nikde jinde neuvidíte – jen na televizní obrazovce.
Vysílání: 30.7., 20.15 hod., ČT art
 
| 18.7.2022 10:07:31 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru