Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Divadelní tipy 32. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Prodaná nevěstaProdaná nevěsta
aneb Pojď domů, ona brečí. Národní opera trochu jinak. Kultovní inscenace Studia Ypsilon (2015). Hrají: M. Eben, J. Kretschmerová, J. Lábus, J. Synková, J. Jiráň, M. Kořínek, P. Vacek, P. Vršek a další. Divadelní režie J. Schmid. Kamera D. Marek. Televizní režie A. Kisil. Slavná opera Bedřicha Smetany na libreto Karla Sabiny, jak ji hraje venkovský soubor, kterému se do toho ovšem sem tam připlete Jakobín Antonína Dvořáka, a hlavně situace ze života členů tohoto souboru.
Jeníkův dobrý původ jako kapitál čili jak výhodně a včas prodat nevěstu a ještě se stát správcem. Všechno se sice trochu poplete, jelikož se hraje s Antonínem Dvořákem v patách, ale nakonec to dopadne, jak v Prodance má...
Zdá se to téměř neuvěřitelné, ale premiéru měla tato inscenace v červnu roku 1996. Od té doby se hraje a o diváky není nouze. A je to logické, protože představení si zachovávají pořád svoji hravost, vtip a úžasnou energii. Prodaná nevěsta v Ypsilonce je jedna z těch inscenací, kterou všechny těší hrát a rádi se při ní každý večer setkávají.
Vysílání: 08.8., 20.15 hod., ČT art

To byl Jiří Sovák
Na velkého herce a mimořádného člověka vzpomínají A. Schmitzerová, M. Horníček, S. Zázvorková, J. Bohdalová, J. Štěpnička a další (2000). Režie P. Křemen. Dokument přibližuje slavného herce ve chvílích pracovních i čistě soukromých. Legendu českého divadla, filmu a televize Jiřího Sováka stačí připomenout několika tituly: Světáci, Marečku, podejte mi pero!, seriály Chalupáři, Arabela, Byli jednou dva písaři... Vzpomínky hereckých kolegyň J. Bohdalové či S. Zázvorkové nebo režisérů I. Paukerta, F. Filipa a V. Vorlíčka, stejně jako jeho věrného druha Miroslava Horníčka a manželky Anny, jsou doprovázeny spoustou archivního materiálu.
Vysílání: 09.8., 21.10 hod., ČT art

Voskovec & Werich, paralelní osudy (3/3)
Od poloviny 60. let do roku 1981 (2012). Kamera D. Marek. Scénář a režie A. Kisil. Závěrečný díl trilogie o paralelních životech Jiřího Voskovce a Jana Wericha přináší kromě korespondence a unikátních dokumentů řadu ukázek z filmových rolí, které oba vytvořili, i z filmů, které jsme u nás neměli nikdy možnost vidět. Je to doba, kdy Jiří Voskovec spolupracuje na divadle mimo jiné i s velkým režisérem Peterem Brookem, účinkuje v divadelním muzikálu Cabaret anebo ve filmu Bostonský škrtič, zatímco Jan Werich točí televizní filmy a posléze netočí ani necestuje. Třetí díl cyklu zachycuje dobu od šedesátých let přes okupaci Československa roku 1968 i poslední setkání obou přátel ve Vídni a autentické pocity obou velikánů naší divadelní a filmové historie.
Vysílání: 14.8., 21.40 hod., ČT art
 
| 1.8.2022 11:07:42 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru