Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Dokument o Divadle na okraji Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Divadlo, co nebylo na okrajiDivadlo, co nebylo na okraji
Dokument o divadle, které bylo v letech 1969 až 1988 jedinečným fenoménem divadelní kultury a ze kterého vzešla plejáda pozoruhodných tvůrců a interpretů. Vůdčí osobností a režisérem byl Zdeněk Potužil, který nedávno oslavil 75. narozeniny (2019). Kamera J. Špelda. Režie V. Polesný. Dokument o Divadle na okraji, které začalo působit v klubu Rubín na Malé Straně a v letech 1970 až 1987 bylo jedinečným fenoménem české divadelní kultury. Svým jevištním stylem, nepravidelnou dramaturgií těžící především z netradiční i neoficiální prózy a poezie i svou originální pozicí uvnitř kánonů tehdejšího oficiálního kamenného divadla. Divadlo na okraji ve své původní podobě už neexistuje. V roce 1987 se soubor rozpadl a rozešel. Přesto jeho tradice zapustila své kořeny a Rubín jako jeho volné pokračování existuje dál.

Ale to původní – které chce dokument ukázat – to bylo intenzivní divadelní dobrodružství nejen pro jeho zakladatele a účinkující, ale i pro diváky. Nemělo by se na něj zapomenout.
V rozhovorech odkrývají herci, účastníci, spolupracovníci divadla jeho vznik, podobu, vztah k němu. Zakladatelem divadla byla dvojice Zdeněk Potužil, režisér a umělecký šéf, a jeho životní partner Miki Jelínek, hudebník a autor scénické hudby, často i textů. Mezi prvními spolupracovníky byl Miroslav Kovářík, propagátor poezie, včetně té beatnické. Z divadla vzešla plejáda dalších pozoruhodných tvůrců a interpretů, např. herec Ondřej Pavelka, herečka a malířka Iva Hüttnerová, herečka Eva Salzmanová, dnes pedagožka DAMU a významná členka činohry Národního divadla, Zdena Hadrbolcová, Radka Fidlerová, Petr Lepša, Zdeněk Dušek, Jiří Štrobl, Ladislav Matějček a další... Ukázky z představení Romeo a Julie, Revizor, Postřižiny, Faust a jiných.
Vysílání: 28.8., 22.35 hod., ČT art
 
| 15.8.2022 11:08:06 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru