Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama I♥MAMMA (/Divadlo ABC) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zveme ...
 
Vesnice Želary na scéně Mahenovy činohry Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Poster k inscenaci ŽelaryČinohra Národního divadla Brno uvádí od 31. března 2017 inscenaci Želary (Srdce mé) na motivy povídek brněnské autorky Květy Legátové. Autorem dramatizace a jejím režisérem je Dodo Gombár. V hlavních rolích se diváci mohou těšit na Magdalénu Tkačíkovou a Petra Halberstadta. Brněnští tvůrci se opírají jak o povídkový soubor Želary (2001), tak o pozdější povídku Květy Legátové Jozova Hanule (2002), podle které natočil režisér Ondřej Trojan film nominovaný na Oscara. Jednou z hlavních postav inscenace tak bude v podstatě celá titulní vesnice.

„Je s podivem, že jsem Trojanův film nikdy neviděl celý,“ uvedl režisér Dodo Gombár a doplnil: „Jeho éra v kině mě minula a v televizi jsem na něj neměl štěstí. Ale myslím a doufám, že to může být ve skutečnosti i drobnou výhodou. Snažil jsem se při psaní adaptace vycházet opravdu z literatury, která má na mě až uhrančivý účinek, hlavně těch osm povídek v Želarech, na které Jozova Hanule s lehkostí a zároveň naléhavou intenzitou navazuje.“
Proč právě podtitul „srdce mé“? „Jsem součástí doby, která jako by mazala nebo rafinovaně skrývala citlivost. I když já osobně si myslím, že je jen potřeba ji neustále a vytrvale objevovat. Tak jak ji objevují postavy v naší adaptaci,“ vysvětluje autor a režisér v jednom.
Autorem původní hudby k Želarům je skladatel David Rotter. Pohybovou stránku inscenace ve spolupráci s režisérem vytvořil mladý slovenský choreograf Ján Ševčík. Dramaturgicky se na inscenaci podílel Martin Sládeček, za výpravou stojí autorky Lucie Labajová (scéna) a Hana Knotková (kostýmy).
Osoby a obsazení: Eliška / Hana (Magdaléna Tkačíková); Josef Janda (Petr Halberstadt); Marenina Irča (Jana Štvrtecká); Lucka Vojničová (Marie Durnová); Žeňa (Hana Tomáš Briešťanská); Honza (Šašek) (Václav Veselý); Madlenka (Annette Nesvadbová); Vratislav Lipka (Štěpán Kaminský); Vojta Juriga (Martin Veselý); Arnoštek (Jakub Šafránek); Zuzanka Gorčíková (Klára Apolenářová); Hospodský Látal (Jaroslav Kuneš); Běta Latálová (Tereza Groszmannová); Kněz (Martin Siničák); Učitel Tkáč (Bedřich Výtisk); Inženýr Šelda (Josef Králík j. h.); Doktor Beníček (David Kaloč) a další. Reprízy: 1. dubna, 18. května, 5. června, 29. a 30. září, 19. listopadu 2017. Více o inscenaci Želary zde
 
| 3.4.2017 10:04:24 JoMe |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/ Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru