Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zveme ...
 
Past na myši hra slavné autorky v DJKT Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Past na myši Past na myši - slavná hra Agathy Christie se poprvé objeví na repertoáru plzeňského Divadla J. K. Tyla. Inscenace vyhledávané režisérky Martiny Schlegelové bude mít ve Velkém divadle premiéru 6. května od 19:00 hod. Tvůrci slibují napínavou podívanou a také atmosféru typickou pro dílo „královny detektivek“.
Agatha Christie získala za své dílo od Alžběty II. šlechtický titul a v počtu prodaných děl ji předčí jen Shakespeare, její knihy byly přeloženy do 103 jazyků. Past na myši měla světovou premiéru v Londýně v roce 1952 a od té doby se zde hraje dodnes, jako nejdéle nepřetržitě hraná inscenace je dokonce zapsaná do Guinnessovy knihy rekordů.

Po dobu jejího scénování platí zákaz uvést titul na Broawayi a převést jej do filmové podoby, to pro plzeňskou inscenaci znamená nespornou výhodu – diváci sice vědí o věhlasu této hry, ale vyústění příběhu je většině z nich utajeno. Děj se odehrává v nově otevřeném penzionu U Klášterní studny, sněhová bouře a odříznutý kabel elektrického vedení vytvářejí izolaci, ve které se obtížně odhalují skrytá tajemství i komplikované vzájemné vztahy. Jasné je jen to, že někdo se chce pomstít za zločin spáchaný před léty na bezbranných dětech.
Past na myši se v DJKT bude hrát poprvé, dílo Agathy Christie se zde objeví po 40 letech. „Plzeňská činohra už uvedla v roce 1977 dramatizaci detektivky A. Christie Vražda na faře,“ připomněla Marie Caltová, která je spolu s Vladimírem Čepkem dramaturgyní inscenace. Nabídku k režijnímu hostování přijala Martina Schlegelová, vyhledávaná divadelní i rozhlasová režisérka, umělecká šéfka divadla Letí, kde uvedla například velmi oceňovanou inscenaci Olga (Horrory z Hrádečku), a budoucí šéfka činohry Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Jak uvedla režisérka, mimo jiné milovnice britské literatury a překladatelka anglicky psané dramatiky, měla by inscenace evokovat atmosféru typickou pro detektivky Agathy Christie, jež je považována za nejlepší autorku tohoto žánru všech dob. „Citujeme dobové filmy ve scénografii i v hudbě, jejímž autorem je Jan Čtvrtník,“ říká režisérka a dodává: „Hlavně by to měla být ‚stará dobrá Agatha‘.“ Návrh scénografky Pavly Kamanové znázorňuje velkou funkcionalistickou halu. „V první polovině hry skrze obrovská francouzská okna nahlížíme do haly penziónu U Klášterní studny. Všechny postavy jsou za sklem jako v pasti, nemohou uniknout našim pohledům. Vidíme tak dokonce i jednu vraždu,“ prozrazuje režisérka. K době vzniku díla odkazují i kostýmy Anety Grňákové.
Manželský pár Ralstonových ztvární Klára Krejsová a Marek Adamczyk, seržanta Trottera Marek Mikulášek, v dalších rolích se představí Monika Švábová, Kamila Šmejkalová, Pavel Pavlovský, Jaroslav Matějka a Ondřej Rychlý.
Vstupenky zakoupíte na www.djkt.eu.
 
| 2.5.2017 18:05:07 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/ Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru