Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama OLDstars Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zveme ...
 
Městečko Fake news prožívá své dezinformační peklo Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Městečko Fake News zkoušky (Foto: Michal Balner)Soubor 11:55 chystá poslední premiéru letošního roku s názvem Městečko Fake news, která se inspiruje tématem dezinformací a hoaxů v dnešním digitálním světě médií. Kasha Jandáčková, vítězka Ceny Evalda Shorma za rok 2017, režíruje autorskou inscenaci v úzké spolupráci s herci a přiznává i vzdálenou inspiraci kultovním seriálem Městečko Twin Peaks nebo South Park. Premiéra se koná ve čtvrtek 29. listopadu 2017 od 19:30 hod v prostoru Jatka78, reprízy jsou na programu ve čtvrtek 30. listopadu a v sobotu 2. prosince.

Děj nové inscenace souboru 11:55 v režii Kashy Jandáčkové je zasazen do malého fiktivního městečka, kde se dezinformace staly objektivní realitou. Inscenátoři se vyjadřují k různým politickým, společenským, často tabuizovaným, problémům až agresivním a značně kontroverzním humorem. Zesměšňují mnohé aspekty lidské společnosti a aktuálního společenského dění. Významným inspiračním materiálem byly seriály Městečko South Park, jehož tvůrci využívají podobného stylu humoru a Městečko Twin Peaks, k němuž inscenace přímo odkazuje ať už formou mysteriózní detektivky či svým expresionismem, iracionální stavbou děje nebo surrealistickým vyjadřováním.
“Když přišla nabídka od souboru 11:55 vytvořit s nimi novou autorskou inscenaci, jednoznačně se mi jako námět vybavil ten pocit nespravedlnosti a bezmoci, který cítím a který vzniká právě při přívalu fake news sdílených v médiích a na sociálních sítích. Ať už se jedná o smyšlené zprávy týkajících se menšin, politiky či méně konfliktních témat, přesto ovlivňují úsudky zmanipulovaných čtenářů. A tak pomalu začalo vznikat Městečko fake news,“ vysvětluje režisérka.

Město Fake news zdánlivě ničím nevybočuje, má své elitní kruhy, střední proud i podsvětí. V jisté pizzerii v centru města prý probíhá obchod s dětmi. V bazénu se často koupou oblečené muslimky nakažené vzácnou exotickou nemocí. Zjišťuje se, že holocaust ve skutečnosti nikdy neproběhl, musí se tedy vymýtit z učebnic i z nepřizpůsobivých učitelů a dětí, které tato mylná informace zasáhla. V kohoutkové vodě jsou smrtelné bakterie a na veganství se dá umřít. Dobrou zprávou je, že vědci jsou velice blízko v úspěšném vývoji léku na homosexualitu. Mimo to je každodenní rutinou obyvatelstva příprava na boj s uprchlíky, kteří brzy dorazí k hranicím města. Co ale dělat, když imigranti nepřicházejí? Byl tento „soudný den“ prachsprostou lží? A co dalšího obyvatelům celou dobu unikalo?
„Téma dezinformací jsem si vybrala především proto, že se už delší dobu zajímám o aktuální témata, která ve společnosti rezonují. Například v předchozí inscenaci Ve dne v noci, kterou jsem psala a režírovala pro divadlo NoD, jsem se zase zabývala tématem teroristických útoků,“ dodává režisérka Kasha Jandáčková.
Hrají: Pavlína Balner, Michal Bednář, Martin Dědoch, Jan Hofman, Bořek Joura, Daniela Šišková, Tereza Volánková.
Vstupenky jsou k dostání buď online na www.jatka78.cz nebo v pokladně divadla vždy hodinu a půl před začátkem představení.
 
| 20.11.2017 11:11:41 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru