Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zveme ...
 
D1W1 aneb světová a česká premiéra současných textů Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
D1W1Pod lehce tajemným názvem (D1W1) se skrývají dvě hry současných autorů Michala Walczaka (Polsko) Dívka s papežem a Michaila Durněnkova (Rusko) Válka ještě nezačala, které oba původně psali pro dramatickou soutěž Cena Ferdinada Vaňka 2017, ale zúčastnil se nakonec jen jeden z nich.
V Klubovně Spolku Kašpar se představí obě hry 3. února 2018 v 19:30 hod v Klubovně a to v jednom večeru a v podání jednoho režiséra, kterým je umělecký šéf Divadla F.X. Šaldy v Liberci Šimon Dominik.
V roce 2017 vyhlásil časopis Svět a divadlo (SAD) již potřetí soutěž o CENU FERDINANDA VAŇKA, které se zúčastnili redakcí oslovení evropští dramatici se zadáním napsat původní krátkou hru na politické téma, tzv. HRU NA POLITIKU. Texty poslalo dvanáct autorů z Čech, Maďarska, Německa, Norska, Polska, Rakouska, Ruska a Slovenska.

Spolek Kašpar byl SADem osloven ke spolupráci při tvorbě scénických skic v rámci večera spojeného se slavnostním vyhlášením vítěze. Vybrané hry jsme se poté rozhodli nenechat pouze ve stavu scénických skic a díky tomu můžete hru Dívka s papežem Michala Walczaka spatřit ve světové premiéře. Hra byla napsána pro Cenu Ferdinanda Vaňka a byla prezentována jako scénická skica pouze letos na začátku září v Maďarsku, kde se v rámci festivalu Y.EAST v Zsambéku nedaleko Budapešti odehrál „divadelní souboj“ nazvaný 48 óra (48hodin) - tři maďarské soubory si vylosovaly titul a měly přesně 48 hodin na přípravu scénické skici. Hra Michaila Durněnkova měla mít podobný osud, ale Durněnkov ji bezprostředně po napsání nechal uvést, tak byl z Ceny Ferdinanda Vaňka nakonec jeho text vyřazen. Ale nás po přečtení oslovil natolik, že jsme se rozhodli jej inscenovat a spokojit se „pouze“ s českou premiérou.

„Nové drama - to je absolutně autentická reakce na současnou situaci a čas, ve kterém žijeme, a právě takto, nijak jinak, se na tento jev pohlížet nedá." (M. Durněnkov)

Hrají: Michal Walczak DÍVKA S PAPEŽEM - Diana Toniková, Lukáš Jůza, Petr Halíček.
Michail Durněnkov VÁLKA JEŠTĚ NEZAČALA - Jitka Nerudová, Petr Halíček, Aleš Petráš. Režie - Šimon Dominik. Scéna - Karel Čapek. Kostýmy - Petra Krčmářová.

www.divadlovceletne.cz
 
| 31.1.2018 10:01:07 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru