Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zveme ...
 
Divadlo DISK uvede Prodanou nevěstu Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Prodaná nevěsta (příprava inscenace)Studenti třetího ročníku katedry alternativního a loutkového divadla spolu s autorským kolektivem Petr Erbes, Boris Jedinák, Jan Tomšů a Alžběta Vitvarová představí 20. dubna 2018 od 19:30 hod v divadle DISK své Prodané nevěsty. Na netradiční zpracování této klasiky upozorňuje již samotný název - Prodaná nevěsta na prknech Prozatímního, Stavovského a Národního divadla v letech 1868 až 2018.
Záměr režisérů Borise Jedináka a Petra Erbe-se je reflektovat zásadní události novodobých československých dějin, které se odehrávaly na scénách Národního divadla coby symbolu české státnosti.

„Zajímá nás, jakým způsobem se herci v těchto okamžicích dobrovolně nebo nedobrovolně angažovali,” upřesňuje Boris Jedinák. Tyto okamžiky herci publiku přiblíží na půdorysech tradiční české opery - Prodané nevěsty, která je inscenačním týmem nahlížena jako typický prvek identity českého národa. „Divák však nebude jen pozorovatelem dějin, ale i jejich přímým účastníkem, znovu zažívajícím takové historické okamžiky, jakými jsou například pokládání základních kamenů Národního divadla,” vysvětluje Petr Erbes.
Celou inscenaci rámuje scénografie Jana Tomšů. Herce oblékla Alžběta Vitvarová, která při výběru kostýmů vycházela z tradičního divadelního folklóru.
„Již čas, aby postaven byl chrám dramatické Musy české! Neboť Národní divadlo jistě má býti chrámem, kde duch a srdce ke zřídlům oněch zásad se uvádí, na nichžto veškeré obraty i pokroky společenské spoléhají. A kde se zrodily tyto zásady? Nikde jinde než v lidské vůli. A hlasateli této vůle, kněžími tohoto chrámu, nechť nám jsou herci čeští.“ (Z proslovů při položení základních kamenů Národního divadla, 1868).
Hrají: Barbora Bočková, Cyril Dobrý, Kateřina Kozinová, Kryštof Krhovják, Marie Anna Krušinová, Štěpán Lustyk, Milan Vedral, Tereza Těžká a Vojtěch Vondráček. Veřejná generální zkouška: 19. dubna v 11:00 hod a nejbližší reprízy: 22. a 26. dubna 2018 v divadle DISK. Vstupenky jsou k dostání buď online na www.divadlodisk.cz,nebo v pokladně divadla (ve všední dny od 16:00 do 19:30 a o víkend a svátcích vždy hodinu před představením).
 
| 2.4.2018 11:03:20 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru