Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zveme ...
 
Hru Červenec s Ilonou Svobodovou uvede Spolek Kašpar Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Ilona Svobodová (Červenec)Cesta do vytouženého ráje nebývá jednoduchá a stát se při ní může cokoliv. Jeden takový příběh se stal v červenci… První premiérou Spolku Kašpar v nové sezóně bude další z textů Ivana Vyrypajeva - ČERVENEC, který bude mít premiéru 7. října 2018 v Klubovně (Jindříšská 23). V překladu Kateřiny Sýkorové hru nastudoval režisér Jakub Špalek s herečkou Ilonou Svobodovou.
Na počátku všeho je požár, při němž přijde hrdina hry o dům, své dva psy, všechen majetek i celou budoucnost. A tak se vydá na pouť do smolenského blázince, kde by chtěl v klidu dožít... jenže cesta do vytouženého ráje bývá občas lemována hrůznými skutky. Drsná surovost příběhu dvaašedesátiletého venkovského maniaka a hrubost některých popisovaných akci, ostře kontrastuje se zvukomalebným, na mnoha místech až poetickým jazykem, kterým je tento příběh vyprávěn a také s výsadním autorským požadavkem, aby text interpretovala žena.

„Jsme před premiérou Července. Bude to čtvrtá hra Vyrypajeva na našem repertoáru. Z toho u tří jsem podepsán pod režií. Tedy je na místě otázka: Proč? Asi žádná zkušenost (v posledních letech) nebyla tak zásadní, jako zkoušení a následné hraní jeho hry Iluze. To, že text o čtyřech starých lidech hrají lidé mladí a tedy se situace neprožívají, ale pouze vyprávějí a herecky naznačují. To, že lidé na jevišti i v hledišti vědí, že je to jen hra, ne předstíraná skutečnost. To vše představuje náš nový zážitek z divadla a otevírá nám možnosti, které jiné texty nenabízí. Tedy děkuji za setkání s Vyrypajevem a přeji i vám radostný zážitek. A Bůh s námi!“ Jakub Špalek.
Spolek Kašpar má na repertoáru již tyto Vyrypajevovy hry - Kyslík (2002), Iluze (2011) a Opilí (2012). Červenec z roku 2006 je v pořadí čtvrtá Vyrypajevova hra (zároveň také čtvrtá inscenovaná v Kašparu). Minimalistické nastudování hry Červenec v moskevském divadle Praktika v hlavní roli s tehdejší autorovou ženou, mladou éterickou herečkou Polinou Agurejevovou, se stalo jednou z divadelních událostí roku 2006. Vyrypajev inscenoval tuto hru posléze také v Polsku, kde hlavní roli ztvárnila herečka Karolina Gruzska, současná Vyrypajevova žena.
„Po přečtení několika Vyrypajevových her je očividné, že autor rád a často experimentuje se strukturou textu, formou psaní apod., aniž by ale denuncoval divadelní tradice. Ani jedna hra se nepodobá té další, jakoby autor stále zkoušel nové možnosti, kam až lze zajít, co je ještě pro diváka/čtenáře únosné. V případě Července si poprvé vyzkoušel - převážně - monologickou formu, kterou navíc ozvláštnil striktním požadavkem, že roli ztvární pouze a výhradně herečka“. říká Lenka Bočková, dramaturgyně Kašparu.

"Dramatik předává a divák přijímá pocitovou stránku a zkušenost. Rozhodující je, co se děje s ním, ne co se děje na jevišti. Hlavní je tedy vnitřní energie, emoce, které jsou v textu a které přenáší režisér a herci na jeviště. Divák tak skrze text získává intelektuální zkušenost a zároveň skrze dění na jevišti emoční energii." (Ivan Vyrypajev)

Termíny + vstupenky na www.divadlovceletne.cz.
 
| 1.10.2018 02:10:40 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru