Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zveme ...
 
Rodinná oslava v Disku Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Rodinná oslavaRodinná oslava je experiment na pomezí divadla a společenské hry. Divadlo DISK se poprvé promění v jednu velkou rodinnou oslavu již 19. října 2018. Na premiéře diváci zasednou spolu s celým inscenačním týmem a rodinou režisérky Sofie Sticzayové k jednomu stolu. Společně budou oslavovat rodinu jako základ inscenace.
Samotnému zkoušení Rodinné oslavy předcházel dlouhý výzkum probíhající při cestování za rodinami jednotlivých členů inscenačního týmu doprovázený sběrem reálií a dat o stavu dnešních rodin. Během návštěv, které se konaly na východě České republiky, v Polsku a na Slovensku, inscenátorky zkoumaly společné rysy a tradice rodinných oslav.

Koncept tak vychází z různých rodinných zázemí. Scénář je inspirován poznatky z cest, ale také osobními pohledy inscenátorek na rodinu v minulosti, současnosti a budoucnosti.
Režisérka Sofie Sticzayová popisuje svůj projekt následovně: „V Rodinné oslavě se zabýváme tím, co se stane, když se rodina setká v prostoru divadla. Tento formát jsme si vybrali, protože jsme chtěli hledat nové cesty komunikace s příbuznými. Jsem zvědavá, jaké diskuze se kolem Rodinné oslavy rozvinou i jak inscenaci přijme moje rodina. A také se nechám překvapit, jestli představením vytvoříme nějaké změny v rodinách diváků. Snad diváci nebudou mít strach a skutečně vezmou na naše představení členy své vlastní rodiny. To bych byla šťastná. Především bych si přála, aby v divácích naše Rodinná oslava otevřela nějaké nové otázky a chuť hledat na ně odpovědi.”
Prostory divadla DISK se díky scénografii studentek Katedry alternativního a loutkového divadla Olgy Ziębińské a Sáry Fritzové promění v kuchyň, obývací pokoj či zahradu. „V divadle tvoříme prostor pro společnou hru, ve které není jeviště, ani hlediště. Všichni jsme spolu a na stejné rovině - ve stejném světle, ve stejném světě,” dodává k podobě scénografie Ziębińská.

Na dvou po sobě jdoucích reprízách bude vždy rodina jiné členky inscenačního týmu. Každá repríza je tedy ojedinělá a může přinést rozmanité pohledy na rodinu. „Koncept celého představení se opírá o participativní divadlo. Znamená to skvělou příležitost pro diváka, který může sám ovlivnit, jak bude oslava probíhat. Doporučujeme tedy představení navštívit s rodinou nebo těmi, které diváci za rodinu považují, a zároveň přijít do divadla i na jiné reprízy, jelikož oslavovat sebudete pokaždé s někým úplně jiným,” upřesňuje režisérka Sticzayová.
Dramaturgie se ujala Zuzana Jurechová z Katedry autorské tvorby a pedagogiky.
V inscenaci má svoji roli i filmová složka, kterou vytváří Anna Petruželová z katedry Dokumentární tvorby FAMU. O světelnou a zvukovou stránku představení se stará Heidi Hornáčková, která si své zkušenosti přivezla ze studií v Estonsku a Berlíně.
 
| 2.10.2018 00:10:28 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru