Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zveme ...
 
Černá komedie Upokojenkyně ve Zlíně Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Upokojenkyně (MDZ)Černou senior komedii Upokojenkyně uvádí od 13. října Městské divadlo Zlín. Text Kazimíra Lupince byl nominován na Cenu Marka Ravenhilla 2015 a kde se hrál, tam sklidil pozitivní reakce diváků i kritiky, doposud jej však inscenovala pouze amatérská divadla. Zlínská inscenace slibuje kromě aktuálního tématu s výrazným společenským přesahem i zážitek z živé hudby. Na jevišti herce doprovází dixielandová kapela Jazzzubs.
Domov důchodů. Anna a Marie, dvě seniorky obývající společný pokoj. Svět televizních seriálů, křížovek a pravidelných dávek léků. Čekání na třicetiminutovou návštěvu nejbližších…

„Autor mistrně dovede dát přesah odpozorovaným situacím z reálného života. Při psaní čerpal z osobní zkušenosti z návštěv u prarodičů v domově pro seniory. I díky tomu téma stáří, demence a Alzheimerovy choroby, v naší společnosti často tabuizované, protože je vnímáno jako nepříjemné, podává tak, že se skrz slzy člověk musí smát,“ řekl režisér Petr Michálek.
Kazimír Lupinec, vlastním jménem Jan Červený, hru napsal pro kladenské amatérské divadlo V. A. D. „Díky tomu, že jsem měl všechno odžité, jsem si byl jist, že dokážu balancovat na hraně, za kterou by se jít nemělo,“ uvedl autor, který si původně jednu z rolí, postavu syna Vlastíka, napsal pro sebe. Ve Zlíně připadla Radoslavu Šopíkovi. Jeho matku Annu, nemocnou devadesátiletou seniorku, hraje Jana Tomečková, její kamarádku z domova důchodců Marii Milena Marcilisová.
Michálek text důvěrně zná, Upokojenkyně nazkoušel už v roce 2017 s amatérským divadelním souborem ProLiDi (Provodovské lidové divadlo). „Teď máme příležitost téma více otevřít. Alzheimerova choroba je nemoc neléčitelná, dřív nebo později se s ní setká v životě každý. V první fázi nemoci se ta poslední dá hodně oddálit. Tuto informaci chceme formou divadla šířit,“ zdůraznil.

Proto divadlo přizvalo ke spolupráci také zlínskou Naději, která jako jediná na Zlínsku provozuje pro takto nemocné hotspot. Herečky Jana Tomečková a Milena Marcilisová se staly patronkami letošního Týdne paměti, který se každoročně koná pod hlavičkou Naděje, a po každé repríze Upokojenkyň bude následovat debata s odborníky, nemocnými i jejich příbuznými.

Termíny + vstupenky na www.divadlozlin.cz.
 
| 29.10.2018 18:10:27 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru