Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zveme ...
 
Studenti Alterny inscenují cestu na Měsíc Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Moře klidu první čtená (Foto: Štěpán Gajdoš)Autorská inscenace Moře klidu 3. ročníku KALD vychází z odvěké fascinace jedinou přirozenou družicí Země a z události, jež se stala symbolem dramatického technologického progresu, sebevědomým politickým gestem i globálně sdílenou fantazií. Projekt, který vzniká u příležitosti 50. výročí přistání člověka na Měsíci, bude mít premiéru 18. dubna2019 od 19:30 hod v divadle DISK.
„Během přípravy se snažíme představit si, jaké to asi je stanout na měsíčním povrchu, uvidět Zemi tak malou, že se dá zakrýt pouhým palcem. Zemi, na které žijeme, odkud pocházíme a odkud k Měsíci noc co noc vzhlížíme,” vysvětluje režisér Štěpán Gajdoš, který bude hostem NetHovoru 24.4.2019 od 17:00 hod.

Pro lepší seznámení se s tématem tak zamířil celý tým v rámci příprav do pražského planetária, kde kromě stálé expozice zkoumal dosud nevystavenou repliku lunárního modulu v měřítku 1:1, připomínající výstup Neila Armstronga a Buzze Aldrina v Moři klidu. Trasu, jakou astronauti na Měsíci prošli, pak studenti Alterny rekonstruovali v prostorách venkovního sportovního hřiště Na Františku.
„Inscenaci koncipujeme jako mozaiku obrazů a událostí. Snažíme se zachytit různé perspektivy, jakými se lidé dívají na Měsíc, jako bychom mapovali historii člověka a jeho touhu přesáhnout hranice pozemskosti. A nutně i svoje vlastní limity. Touhu nahlédnout řád věcí svrchu, i když ten výsledný pohled nemusí přinést to, co jsme původně očekávali,” dodává dramaturg Ludvík Píza.
Mozaikovité struktuře je přizpůsobena scénografie, která pracuje s využitím principu live cinema, tedy živého snímání předmětů a akcí v průběhu představení. Kromě práce s kamerou jsou důležitým jevištním komponentem i různé předměty spojené s výpravou na Měsíc. „Prázdný prostor divadla DISK v podstatě metaforicky kontaminujeme různými materiály. Zůstává po nás něco, co nikdy nezmizí, kusy izotermické fólie a další komponenty simulující kosmický odpad,” vysvětluje členka scénografického tandemu Alžběta Uhlíková.
Hudební složku do inscenace vytvořila skupina věnující se ambientní a experimentální elektronické hudbě Kora et le Mechanix, pod jejímž názvem se skrývá dvojice hudebníků Filip Homola a Michal Kořán. Hrají: Jakub Vaverka, Edita Valášková, Stephanie Van Vleet, Jiří Brnula, Lenka Nahodilová, Adam Mensdorff-Pouilly, Šimon Dohnálek, Daniel Horečný, Fedir Kis a Radka Caldová.
Nejbližší reprízy: 22. 4., 29. 4., 8. 5. vždy od 19:30 hod v divadle DISK. Vstupenky jsou k dostání buď online na www.divadlodisk.cz nebo v pokladně divadla.
 
| 1.4.2019 20:03:56 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru