Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zveme ...
 
Hledání ztraceného času v Mahenově divadle Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Hledání ztraceného časuHledání ztraceného času - to je 7 svazků poeticky přesných záznamů, 3120 marných a nekonečně krásných pokusů o zachycení uplývajícího času a více než 500 různých postav. Slavný román geniálního francouzského spisovatele a hypochondra
Marcela Prousta vznikal s přestávkami čtrnáct let, dokončen nebyl v podstatě nikdy. Autor se v něm pokusil zobrazit proměny francouzské společ¬nosti na přelomu 19. a 20. století i její životní styl. Pořídil velkolepou literární momentku jedné epochy složenou z množství každodenních příběhů těch, kdo ji žili a často i bezděky tvořili.

Inscenace Hledání ztraceného času v Národním divadle Brno vychází z divadelní adaptace a nerealizovaného filmového scénáře dramatika Harolda Pintera a režisérky Di Trevis, která vznikla v roce 2000 pro Royal National Theatre v Londýně. Text je „proustovsky“ strukturován do podoby obrazových scén, které střídají dialogy i monologické pasáže, jemné detaily i velká gesta. Hlavním průvodcem zůstává (stejně jako v románu) Marcel a ubíhající čas.
Režisér J. A. Pitínský adaptaci přenáší do prostoru současné moderní galerie Proust. Minimalistická scéna Tomáše Rusína vytváří prostor pro zrcadlení času, vztahů, místa, kde se lidé potkávají, ale mohou se snadno stát i objekty k pozorování. Místo, kde se přirozeně střetávají epochy, estetické styly, kde pomíjivost střídá věčnost.
Kostýmy Zuzany Rusínové si pohrávají se současnou touhou po výstřednosti a vlnami módního snobismu kombinované s odkazy na módu 20. a 30. let 20. století.
Klíčovým průvodcem inscenací se stává hudba. Kromě původní scénické hudby Richarda Dvořáka zazní v inscenaci téměř všichni oblíbení Proustovi hudební skladatelé (např. F. Stravinskij, C. Debussy, J. Ibert, L. v Beethowen a další).
Hrají: Viktor Zavadil j. h., Jan Grygar, Klára Apolenářová, Kateřina Jebavá j. h., Jana Štvrtecká, Tereza Páclová, Petr Bláha, Tomáš David, Eva Novotná, Hana Tomáš Briešťanská a další.
Premiéra: 12. dubna 2019 od 19:00 hod v Mahenově divadle.

www.ndbrno.cz
 
| 8.4.2019 18:04:36 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru