Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
 
 
Zveme ...
 
Petr Kostka a Carmen Mayerová čekají na Oscara Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Petr Kostka a Carmen Mayerová (Oscar pro Emily)Ve čtvrtek 25. dubna se na Malé scéně divadla Studio DVA uskutečnila česká premiéra konverzační komedie s překvapivými zvraty Oscar pro Emily s Petrem Kostkou a Carmen Mayerovou. Ve hře plné břitkých dialogů, sarkasmu, ironie a černého humoru se v režii Petra Slavíka dále hrají Ivan Lupták nebo Václav Jílek.
Stárnoucí manželský pár čekající na předávání Oscarů doufá, že jejich celoživotní herecké dílo bude odměněno. Čas do večerního ceremoniálu si krátí nejen diskusemi o vhodném oblečení ale také vzpomínkami.

„Henry a Emily jsou již na odpočinku, ale divadlo a život jim splynuly v jedno, a tak stále hrají sami pro sebe a stále více podléhají vlastní fantazii, obrazotvornosti a klamným představám. Jen těžko tak už rozlišují (a my s nimi), co je život a co hra, co je realita a co sen nebo iluze.“ Říká o hře německých autorů Folkera Bohneta a Alexandera Alexyho režisér Petr Slavík. A jedním dechem dodává, „jednoho dne vstoupí do jejich života Jeff. A tehdy začíná pomalé rozplétání tajemství jejich života.“ Jakmile se totiž objeví mladík z donáškové služby, mají Henry a Emily publikum, které tolik potřebují. Jeff ovšem svými zvídavými otázkami brzy odhalí, že ne vše, co si myslí a říkají, je pravda. A na závěr přijde velké překvapení.
Lehce pikantní náboj dodává hře fakt, že představitelé hlavních postav spolu prožili padesát let i v civilním životě, a tak mají z čeho čerpat. Tuto skutečnost komentuje s humorem sobě vlastním Carmen Mayerová: „Padesát let ještě ne. Dejte nám ještě rok čas. Petr býval usměvavý, vtipný energický mladík. Žel, teď je z něj podmračený, zatrpklý, vrtošivý stařík. Ale slovy Emily: „Společně jsme všechno přestáli.“ Petr Kotka se nenechává zahanbit a kontruje takto: „…Carmen bývala krásná, veselá, humorná šťabajzna. Žel, teď je z ní kyselá, zahořklá stařena. Ale krásná. A slovy Henryho: „Kdykoli jsem nevěděl jak dál, byla tu jako můj anděl strážný.“

Mohlo by se zdát, že hra o manželském páru stárnoucích herců, kteří po životě plném proher a pádů nemohou žit spolu ani bez sebe, bude pro herecké manžele rutinou, protože se na prknech, co znamenají svět potkávají poměrně často. Carmen však takovou domněnku rezolutně vyvrací, „stáli jsme spolu na jevišti hodně, ale ne zase tak často, aby pro nás tato hra nebyla velká radost.“
Termín + vstupenky na www.studiodva.cz.
 
| 29.4.2019 18:04:48 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru