Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zveme ...
 
Shakespearův Sen s hvězdou Hry o trůny Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Gwendoline Christie (Sen čarovné)Zapomeňte na upjatou rytířku Brienne ze seriálu Hra o trůny. Její představitelka Gwendoline Christie nám nyní ukáže svou rozvernou stránku. Jako královna víl Titanie dostala v nové verzi Shakespearovy nestárnoucí komedie Sen čarov-né noci možnost kouzlit a zahrávat si s osudy smrtelníků i svého manžela. Režisér Nicholas Hytner, který své porozumění Shakespearově dílu ukázal v NT Li-ve už v přenosech Hamleta, Othella a Julia Caesara, totiž prohodil party Oberona a Ti-tanie. A lesní veselohru plnou záměn přeměnil v okouzlující a mimořádně vtipné představení o nestálosti vášně, omylnosti všech tvorů a významu ochoty odpustit. Inscenace Hytnerova nového divadla Bridge se stala diváckým miláčkem letošního léta, ve čtvrtek 24. října 2019 si díky NT Live podmaní také publikum pražského kina Aero. Záznam začíná tradičně v 19:45, opatřený českými a anglickými titulky.

„Vřelá a bujará oslava síly lásky. Pět hvězdiček asi nestačí,“ pěli chválu britští kritici a di-váci nové verze Snu čarovné noci na sociálních sítích vyjadřovali ještě větší nadšení. „Ani u komedie Sám na dva šéfy jsem necítil tolik euforie od publika jako tady,“ svěřil se v rozhovoru pro Lidové noviny herec Oliver Chris, představitel Oberona, obecenstvu NT Live známý i z přenosů komedií Večer tříkrálový a Mladý Marx. Ačkoliv patří Shakespearova komedie z roku 1598 k nejčastěji uváděným hrám, produkce v režii bývalého šéfa National Theatre Nicholase Hytnera dokáže překvapit. V athénský les se díky dispozicím divadla Bridge proměnilo celé dolní hlediště a stojící diváci, často s květinami ve vlasech, se mísili s vílami, jež ohromovaly svými akrobatickými schopnostmi, tančili s kvartetem zmatených milenců a mohli se vyfotit s řemeslníky, kteří před nimi nacvičovali své nebývale zábavné amatérské představení. Ani v atmosféře veselého večírku ale režisér neztratil ze zřetele jádro a srdce hry, v níž našel potměši-lost, škodolibost i laskavost.
Triumfem představení se stal nápad prohodit role Titanie, která nyní s Pukem mate city druhých, a Oberona, který se tentokrát bláznivě zamiluje do osla Špulky. Právě tato změna přilákala k inscenaci Gwendoline Christie, jež se na jeviště vrátila po devíti letech, během nichž se proslavila díky seriálu Hra o trůny. Hvězdné herečce se také líbila možnost spolupracovat s Nicholasem Hytnerem, známým svou schopností zatřást klasikou tak, aby z ní vypadlo něco nového a současného. „Když je někdo mistr, může si text rozbíjet, jak chce, po-kud jeho verze funguje a lidi si ji užívají,“ myslí si Christie. Do projektu přivedla i svého partnera, módního návrháře Gilese Deacona, který pro její Titanii navrhl hedvábnou zelenou róbu a pro její Hippolytu svatební šaty. „Giles dokáže být při práci velmi citlivý a nebojí se toho, aby žena vypadala směle a inteligentně,“ pochválila v časopise Vogue svého přítele Christie.
 
| 24.10.2019 09:10:09 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru