Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zveme ...
 
Schůze SVJ poprvé na prknech VČD Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Pejchal, Janoušková, Lněnička, Malá a ŽákDruhou premiéru jubilejní 110. sezóny uvede Východočeské divadlo Pardubice o víkendu 26. a 27. října 2019 na velkém jevišti Městského divadla, kde diváky pobaví břitce vtipná komedie Společenstvo vlastníků, jež se brzy dočká i své filmové premiéry. Hru úspěšného autora Jiřího Havelky (*1980), která roku 2017 získala Cenu Marka Ravenhilla a byla nominována na Cenu divadelní kritiky jako Hra roku, na východě Čech inscenuje režisér Petr Štindl, jenž s pardubickým souborem pracuje poprvé, byť už režíroval bezmála na všech českých oblastních scénách a také v pražském Národním divadle, Švandově divadle či HaDivadle. V říjnové novince Východočeského divadla budou hrát Veronika Malá, Jiří Kalužný, Martin Mejzlík, Tomáš Lněnička, Romana Chvalová, Josef Pejchal, Jan Musil, Radek Žák a další. Scénu navrhl Pavel Kodeda, kostýmy jsou z dílny Lucie Halgašové.

Komedie ze života vlastníků bytových jednotek zavede diváky na schůzi SVJ. „Čtrnáct sousedů na schůzi řeší nejen katastrofální stav plynových rozvodů v domě, ale také rozpadající se střechu, absenci výtahu, prodej či neprodej vlhkých půdních prostor, prachbídnou úklidovou službu, nálety holubů, mladé rodiny přeplňující popelnice plenkami, byt pronajatý studentům černé pleti, pánské návštěvy u staromládeneckého souseda… Jenže se nemohou dohodnout ani na pořadí důležitosti jednotlivých projednávaných problémů, natož pak nalézt z nich cestu ven. A přesto se najde někdo, kdo vymyslí pro neuspokojivý stav jejich domu i sousedských vztahů překvapivé řešení,“ prozrazuje dramaturgyně Jana Pithartová.
Tato komedie z české současnosti se poprvé (a zatím i naposledy) inscenovala roku 2017 v divadle Vosto5, které je autorovou domácí scénou. Režisér Petr Štindl ji tam však dodnes neviděl, setkal se s ní náhodou v časopise Svět a divadlo. „Napřed jsem si myslel, že je to výlučně text pro Vosto5. A pak jsem zjistil, že ji agentura regulárně nabízí. Tak jsem po tom skočil. A dokonce jsem se o tom zmínil i ve dvou jiných divadlech, že by bylo hezké to udělat. Nechtěli. Jejich chyba. Už to ale jiná divadla plánují, jak jsem slyšel, naštěstí až po nás!“ říká Petr Štindl.
Sobotní premiérový večer v Městském divadle zahájí ve foyer vernisáž výstavy obrazů výtvarnice Jarmily Jiravové a plastik akademického sochaře Petra Nováka, jejichž společným ústředním motivem jsou koně.

www.vcd.cz
 
| 24.10.2019 09:10:51 Redakce |             | Foto: Jan Faukner |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru