Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Ztracený ráj (MdB) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zveme ...
 
Týden sametových oslav v Řeznické Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Divadlo v ŘeznickéTak jako celá naše občanská společnost i Divadlo v Řeznické slavím významné výročí 17. listopadu 2019 a připravují Týden sametových oslav, který vyvrcholí 16. listopadu 2019 na Noc divadel původní českou hrou a světovou premiérou nové inscenace Sejdeme se pod vocasem aneb tak jsme tu žili. Nastaví zrcadlo šedé prorežimní „umělecké“ produkci, která deformovala vkus a estetiku několika generací a toto ovoce sklízíme ještě dnes. Pokřivená ideologie udávala směr a byla hlavním uměleckým kritériem veškeré oficiální tvorby.

Zaměří se na období takzvaného rozvinutého socialismu na přelomu 70. a 80. let minulého století, po kterém určité skupiny spoluobčanů se sentimentem tak vzdychají. Tento sentiment jako negativní fenomén dnešní doby je velmi nebezpečný. Hlavními hrdiny divadelní i jiné tvorby byly povětšinou brigády socialistické práce, JZD (Jednotná zemědělská družstva), předsedové ÚV KSČ, pracující třída, uvědomělí komunisté proti zločinným západním špionům a diverzantům. Svazácká mládež proti neuvědomělým zbloudilým černým ovcím. Ve veřejném prostoru zaznívaly jen prorežimní fráze a lži. Lež a přetvářka se staly normou a běžnou součástí života celé společnosti. Prorostly do všech sociálních vazeb a vztahů. Udávání přátel a sousedů byla „praxe a metoda slušných lidí“ jak dosáhnout výhod a zavděčit se režimu, anebo jen ze strachu o sebe.

2.11. 19:00 hod 17. LISTOPAD DNES
Večer s významnými hosty veřejného života, autory a spoluautory knih vydavatelství Karolinum a Academia - Sametová revoluce po 30 letech a Nesamozřejmý národ? - manželi Dagmar a Ivanem M. Havlovými, dokumentaristkou Olgu Sommerovou, vysokoškolskou pedagožkou a aktivistkou Monikou MacDonagh Pajerovou, novinářkou Kateřinou Šafaříkovou, politologem Danielem Kroupou, filozofem a sociologem Václavem Bělohradským, historikem a filozofem Petrem Hlaváčkem, politologickým geografem Michaelem Romancovem a dalšími.

4. 11. 9:00 hod KDYŽ MNĚ/TOBĚ BYLO TOLIK CO TOBĚ/MNĚ
Workshop pro žáky pátých a šestých tříd ZŠ a nižších tříd osmiletých gymnázií, kde se od našich herců dozví, jaké bylo prožívat listopad 1989 jako desetileté dítě a naopak my se od žáků dozvíme, jaké je prožívat rok 2019 jako desetileté dítě. Součástí workshopu je kromě otevřené diskuze také tvorba a následná prezentace gifů.

5. 11. 19:00 hod PŘÍBĚHY 20. STOLETÍ
Filmová projekce dokumentů ze stejnojmenného cyklu a beseda s autory a tvůrci - režisérem Radimem Špačkem, scénáristou a novinářem Adamem Drdou a novinářem Mikulášem Kroupou.

8. 11. 19:00 hod STUDENSTKÉ REVOLTY Projekce filmové eseje České studentské revolty a následná beseda s tvůrci, aktéry a hosty - dokumentaristkou Olgou Sommerovou, Monikou MacDonagh Pajerovou, Markem a Martinem Bendou, Pavlem Žáčkem a dalšími.

Zároveň Vás mimo tyto Sametové večery srdečně zvou na některou z jejich loňských českých premiér, kterou jste ještě nestihli vidět. Inscenace Relativita je na programu 11. 11. a 28. 11., 5.12. Poslední premiérou loňské sezony byla Scott a Hem a na programu ji uvádíme 3.11. a 29.11., 2.12. a 19.12.
Pokud máte zájem o vstupenky, prosíme, rezervujte je včas. Divadlo v Řeznické má omezenou kapacitu míst v hledišti a představení bývají rychle vyprodaná.

www.reznicka.cz
 
| 28.10.2019 17:10:32 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru