Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zveme ...
 
Čarodějův učeň v D21 Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Čarodějův učeň První premiérou sezóny "Kam až smíme?" je inscenace Čarodějův učeň v režii Petera Chmely. Příběh Otfrieda Preußlera je ve zpracování Divadla D21 vyprávěním o cestě hlavního hrdiny Krabata, který je na prahu dospělosti postaven před nelehké životní rozhodnutí. Nechá se čarodějův učeň zlákat nekonečnou mocí a její temnou sílou, nebo dá přednost zázraku lásky a života? Kterou cestu si Krabat vybere budou moci diváci poprvé sledovat již v pátek 1. listopadu 2019.
Otfried Preußler, rodák z Liberce, zpracoval ve své knize starou lužickosrbskou legendu. Vyprávění o souboji čarodějného učně s mistrem má však svoje kořeny ve staré Indii a později se objevuje v nesčetných obměnách na nejrůznějších místech. Pro režiséra Chmelu jsou kromě samotné předlohy hlavním inspiračním zdrojem lidé, se kterými na inscenaci spolupracuje: „Preußler příběh zpracoval tak, že člověk k jeho pochopení nepotřebuje žádné sekundární prameny. Ale postřehy mých spolutvůrců jsou pro mě nesmírně důležité.“

Od původního vydání Čarodějova učně uplynulo už skoro padesát let. Chmela, se však domnívá, že se jedná o nadčasový příběh a vysvětluje proč: „Je to vlastně pohádka – všichni moc dobře víme, že dobré pohádky nemají rády pouze děti, ale i dospělí. Ono totiž dokud budeme mít hlad a budeme se chtít najíst, dokud nám bude záležet na našich bližních, dokud budeme mít smysl pro opravdové autority, dokud se budeme bát, ale budeme se snažit, aby strach naše životy neřídil, a dokud budeme bojovat o lásku v našich životech, dotud k nám bude Krabatův příběh promlouvat."
Čarodějův učeň je pro Chmelu již nekolikátou spoluprací s Divadlem D21, podobně jako pro další členy inscenačního týmu. Dramatizace se ujal Jiří Roth, který je podepsaný také pod textem oblíbené inscenace 1984. O výpravu a kostýmy se stará Agnieszka Pátá-Oldak a hudbu píše další dlouholetý spolupracovník, hudebník a skladatel, Zdeněk Dočekal. Hrají: Stela Chmelová, Hana Mathauserová, Samuel Neduha j. h., Hasan Zahirović.
Nejbližší reprízy po premiéře 1. listopadu 2019 jsou v úterý 6. listopadu 2019 v 19:30 a v sobotu 16. listopadu 2019 v 17:00 v rámci programu Noci divadel 2019.
 
| 28.10.2019 09:10:39 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru