Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zveme ...
 
Nd Brno připomene 90 let od smrti Aloise Jiráska Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Lucerna12. března 2020 uplyne rovných 90 let ode dne, kdy zemřel český prozaik a dramatik Alois Jirásek. Činohra NdB se rozhodla k tomuto výročí uspořádat hned několik vzpomínkových akcí vzdávajících hold tomuto literárnímu velikánovi. Od prosince loňského roku lze na prknech Mahenova divadla znovu vidět inscenaci Lucerna - nejznámější dílo Aloise Jiráska. Hru režíroval nový kmenový režisér činohry Štěpán Pácl a dramaturgie se ujal umělecký šéf Milan Šotek. Nejen tento fakt podpořil myšlenku Mahenovy činohry, aby zrealizovala několik vzpomínkových akcí k tomuto významnému výročí.

Ve středu 11. března 2020 tak bude uvedena inscenace Lucerna v Mahenově divadle se začátkem v 19:00 hod. Ještě před představením si však vedení činohry připravilo překvapení – rozšířený lektorský úvod na Malé scéně Mahenova divadla od 18:00 hod. Setkání s označením „Sklenka vína s Aloisem Jiráskem“ bude zaměřeno nejen na dílo, ale i soukromý život autora. Vstup je pro diváky zdarma. Krom přípitku se mohou těšit na herce Martina Slámu a Jana Grygara, kteří budou předčítat úryvky z Jiráskova díla.
Pomyslným vyvrcholením vzpomínkové piety bude sobotní sázení Jiráskovy lípy v parku Lužánky, které proběhne ve spolupráci s Veřejnou zelení města Brna a iniciativou Sázíme budoucnost. Neformální setkání s Mahenovou činohrou je plánováno
na 14. března 2020 od 13:00 hod v Lužáneckém parku v blízkosti autobusové zastávky Pionýrská (viz mapa níže – pro upřesnění se jedná o prostor s veřejným grilem a pingpongovým stolem). Návštěvníci se mohou těšit na bohaté občerstvení a program připravený souborem činohry NdB, při kterém se bude nejen zpívat a tančit, ale především sázet památeční strom. Všichni jsou srdečně zváni, aby se potkali s herci a vedením Mahenovy činohry i mimo zdi divadelních budov.

www.ndbrno.cz
 
| 9.3.2020 17:03:29 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru