Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zveme ...
 
Činoherní studio uvádí Černou sanitku Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Andrea Berecková (Černá sanitka)Ještě než skončí 49. sezóna, uvádí ústecké Činoherní studio svou poslední premiéru. Adam Ernest, autor divadelní verze Černé sanitky, se nechal inspirovat městskými legendami současnosti, které sepsal a knižně vydal Petr Janeček.
Černá teenagerská komedie letící v rychlejším tempu než je maximální rychlost dodávky, která je jedinou scénografií inscenace, se v červenci představuje veřejnosti. V neděli 11. 7. na festivalu Za dveřmi a posléze v rámci přehlídky Letní štace Činoherního studia v úterý 13. 7. na hradě Střekov. Černou sanitku poté čeká tour po vyloučených lokalitách severních Čech nejenom pro tamější klienty společnosti Člověk v tísni.

Mejdan, láska, prázdniny, únos. Tři kámoši se setkávají v domovském Ústí nad Labem po nejdivnějšim akademickym roce, jakej kdy zažili. Konečně začíná léto bez distanční výuky, vzduchem tepe hudba, tělem šije extáze a na okolních sídlištích někdo unáší děcka. Je na Mariánský skále pořád čarodějnice? Co se stalo v Mojžíři? A kde je sakra Petr?!
„Nápad vznikl v hlavě mojí a Davida Šiktance cca před třemi lety. Naše divadlo je v ústeckém kraji. Ten podobných lokalit obsahuje spoustu a tvářit se, že tu nejsou a potichu je obcházet, podle mě nikam nevede. Rád bych ale, aby se Sanitka v budoucnu nehrála jen v lokalitách vyloučených na základě etnika, ale i v dětských domovech, pasťácích nebo třeba vězeních. Navíc jsme příspěvková organizace, která právě podobnými akcemi naplňuje svůj význam,“ vysvětluje Adam Ernest, autor textu a spolu s kolektivem i režisér inscenace, genezi vývoje Černé sanitky a koho by chtěl v budoucnu inscenací oslovit. A jedním dechem dodává: „Chtěli jsme udělat představení s lehce hororovou tematikou, které by se zároveň hrálo venku a to většinou v čase, kdy je ještě světlo. To je dohromady dost nereálnej koktejl nehledě na to, že osobně mi přijdou pokusy o divadelní horory většinou spíš úsměvný. Proto vzniknul nápad jít cestou urban legends, který samy o sobě fungujou na podobnym principu jako vyprávění strašidelnejch historek na táboře. Během toho se člověk směje a dělá machra, ale když je pak sám a na storku si vzpomene, má peřinu až ke krku. Proto se mi sbírka, která podobných více či méně známých báchorek obsahuje cca 150, zdála jako super inspirační zdroj.“
S Adamem Ernestem na realizaci Černé sanitky spolupracoval Petr Škarohlíd, autor scénické hudby a člen kapely Hentai Corporation, autorkou kostýmů se stala Simona Pekařová, na výpravě inscenace pracoval Štěpán Kovář. Hrají: Andrea Berecková, Lukáš Černoch, Petr Uhlík, Jan Hušek, Annette Nesvadbová.


www.cinoherak.cz
 
| 10.7.2021 09:07:25 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru