Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zveme ...
 
Studenti hrají Shakespeara v zahradě pod brněnskou katedrálou Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Večer tříkrálový pod brněnskou katedrálouJednu z největších Shakespearových komedií plnou lásky, převleků, ale taky zvláštní hudebnosti a přeludovosti představí studenti 3. ročníku činoherního herectví Divadelní fakulty JAMU. Mladí adepti herectví v režii Ivo Krobota nastudovali slavný Večer tříkrálový, který hrají pod brněnským Petrovem.
V zahradě pod brněnskou katedrálou hru uvádí 17. července v 18 hodin. V neděli 18. července potom na stejném místě nabídnou dvě představení ve 14. a v 18 hodin.

Volba titulu podle ročníkového pedagoga a dramaturga inscenace Lukáše Riegra přináší zejména nabídku mnohovrstevnatých shakespearovských postav a situací umožňujících výrazné stylové uchopení. Divák tak ve dvouhodinové inscenaci (s přestávkou) uvidí kontrastní herecké polohy a ostré střihy, dále práci se stylizovaným jazykem mluveným – ať již jím je blankvers nebo próza v překladu Martina Hilského – ale i gestickým. „Večer tříkrálový nabízí také vyvážené obsazení v poměru mužských a ženských hereckých úloh. Pro herce půjde o účinkování v rytmicky a dynamicky náročném jevištním tvaru,“ doplnil k volbě komedie Rieger, který se na pódiu se svými studenty také objeví, a to v roli Orsina.

Postavy v této známé komedii vytvářejí svět bláznivé veselice, který je plný neustálých proměn i pomíjivosti času. Jak doplňuje Rieger, kromě vlastních shakespearovských postav zpřítomňují studenti také paralelní linii masopustních rejů provázejících vlastní dějovou linii. Pro tato taneční víření, ale i další příležitosti, složil Zdeněk Kluka větší množství pijáckých a milostných hitů, které variují dobové motivy. Ladislava Košíková potom vytvořila taneční choreografie citující folklórní tradice.

Scénu a kostýmy navrhla Markéta Oslzlá-Sládečková. Prostá výprava vychází z alžbětinských principů: holé jemně vyvýšené jeviště zůstává volné zejména pro hru účinkujících s minimem kulis. „Snad jenom ve dvou případech se objeví židle a opravdu jen ty nezbytné rekvizity jako třeba prsten a dopisy,“ doplnil Rieger. V nádherném otevřeném prostoru pod Petrovem tak hlavní dekorací i pozadím bude samotné prostředí zahrady, budov biskupství a brněnská katedrála. Studentská produkce vznikla ve spolupráci se zdejším Diecézním muzeem.

V režijním uchopení dominuje přiznaný princip studentského představení, v němž pospolu účinkují studenti nastupujícího absolventského ročníku činoherního herectví (ateliér Lukáše Riegra) a druhého ročníku dramaturgie a režie (ateliér Petra Oslzlého). Inscenace Ivo Krobota bude podle proklamací inscenátorů v programu samozřejmě při vědomí širších kontextů a významových konotací spíše hrou na Shakespeara než pouze poslušným zjevištněním klasického textu. To ovšem neznamená, že by rezignovala na pregnantní přednes veršů a propracované charaktery.

Venkovní letní uvedení inscenace Večera tříkrálového posléze doplní premiéra ve Studiu Marta, která se odehraje 9. září 2021.
 
| 17.7.2021 09:07:45 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru