Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zveme ...
 
Bratislavské Divadlo Aréna exkluzivně v Praze Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Juraj Kukura (Bible – čte Juraj Kukura)Slovenský institut a Divadlo Hybernia připravují od 11. do 15. října 2021 týden slovenského divadla, v jehož rámci se poprvé představí v Praze bratislavské Divadlo Aréna s pěti výjimečnými inscenacemi, které přináleží k osobitému Občanskému cyklu. Ten je zaměřený na historická témata a společensky angažované výpovědi, přičemž inscenátoři uplatňují kritický a nepřikrášlující pohled a moderní inscenační postupy.

Ředitelka Slovenského institutu, teatroložka Ľubica Krénová, k tomu dodává: „Divadlo Aréna pod vedením herce Juraje Kukury jako první na Slovensku přineslo občansky uvědomělý divadelní program se zaměřením se na přehodnocující a objektivizovaný pohled do minulosti – do slovenských, resp. česko-slovenských dějin. Zakrátko se z něho vyprofiloval Občanský cyklus, tudíž cyklus inscenací, který již téměř dvě desetiletí představuje úctyhodnou dramaturgickou osu Divadla Aréna, a který mezičasem do sebe organicky pojal i témata nad rámec národních historií.“

V minulosti se divadlo proslavilo inscenacemi Tiso v titulní roli s Mariánem Labudou st., Dr. Gustáv Husák – vězeň prezidentů, prezident vězňů, anebo Komunizmus. Všechny hry Občanského cyklu byly napsané na konkrétní objednávku divadla.

V rámci hostování Divadla Aréna v Praze diváci uvidí inscenaci Jánošík – příběh vraha?, ale i obnovenou inscenaci Tiso, tentokrát ve ztvárnění Mariána Labudy ml. Pro důležitost nezapomínání na největší selhání lidstva byla rovněž obnovena inscenace Holokaust v novém hereckém obsazení. Inscenace #dubček přináší skrze pětici současníků zcela nový pohled na výraznou osobnost česko-slovenských dějin, aktéra Pražského jara a představitele socialismu s lidskou tváří Alexandra Dubčeka, jehož sté výročí narození si připomeneme v listopadu.
Přehlídku inscenací Občanského cyklu uzavře jedinečná hudebně-divadelní a výtvarná performance s názvem Bible – čte Juraj Kukura (a hraje Slovenský komorní orchestr).

Exkluzivní hostování Divadla Aréna v Praze se uskuteční v rámci Měsíce česko-slovenské vzájemnosti. Nad týdnem slovenského divadla převzali záštitu ministr zahraničních věcí ČR Jakub Kulhánek a ministr zahraničních věcí a evropských záležitostí SR Ivan Korčok.

Vstupenky zakoupíte ZDE.

www.slovenskyinstitut.cz
 
| 30.8.2021 12:08:14 Redakce |             | Foto: Braňo Konečný |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru