Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
 
 
Novinky...
 
Kniha přednášek Josefa Svobody: Architektura imaginárního Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Josef SvobodaInstitut umění – Divadelní ústav a vydává knihu složenou z přednášek scénografa Josefa Svobody odprezentovaných v roce 1986 v Miláně. Kniha nese název Architektura imaginárního a její křest proběhnul v Galerii středočeského kraje v Kutné hoře v rámci zahájení výstavy Josef Svoboda – scénograf. Na počest letošního stého výročí narození Josefa Svobody (1920 – 2002) připravil na jaře 2020 IDU také online výstavu, která byla prodloužena do konce roku 2020.

V roce stého výročí narození Josefa Svobody, jednoho z nejvlivnějších scénografů světového divadla, se českým čtenářům vůbec poprvé v úplnosti dostává vzácný doklad jeho pedagogické činnosti a uvažování o divadle: přepisy přednášek, které vedl na milánské Škole dramatického umění Paola Grassiho roku 1986. Unikátní master class představuje Svobodu coby všestranného divadelníka, u nějž se praktické myšlení a dokonalé zvládnutí technologií a řemesla snoubí s mimořádným koncepčním, dramaturgickým uvažováním o úloze výtvarné stránky inscenace. Svoboda všechny své teze dokládá na zcela konkrétních příkladech a nechává nahlížet do zákulisí řady významných inscenací českého i světového divadla čtyřicátých až osmdesátých let 20. století. Bohatý obrazový doprovod navíc přináší řadu fotografií a návrhů, jež dosud nebyly knižně publikovány.

Svobodovy scénografické přednášky z milánské Školy dramatického umění Paola Grassiho nemusejí být českým čtenářům úplně neznámé. V dosavadní literatuře se často uváděly pod názvem Milánské lekce – italská publikace, jejíž editorkou byla Flavia Foradiniová, totiž vyšla v takto pojmenované edici. Nynější text v překladu Mariny Feltlové vychází z tohoto původního italského vydání. V archivu Josefa Svobody se zároveň dochovaly i videonahrávky z těchto seminářů, které jsou v knize reflektovány. Oproti italské publikaci jsou opraveny dílčí nepřesnosti (zejména ohledně datace inscenací či dalších obdobných historických detailů), je ovšem zachován formát zaznamenaných přednášek včetně dotazů z auditoria.

IDU také na počest výročí vytvořil online výstavu, dostupnou na webových stránkách www.svoboda100.idu.cz, nově přístupnou až do konce roku 2020. Dílo Josefa Svobody je tak možné si přiblížit i za současných omezení.
 
| 12.10.2020 13:10:23 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru