Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Medailony
 
Zemřela Emma Černá Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Herečka Emma Černá (Zdroj: Česká televize)Odešla Emma Černá, neobvyklá herečka, zajímavá žena. Potkala jsem ji na Vyšší odborné škole herecké, kde předávala studentům své zkušenosti. Byla svérázná, ironická a zároveň srdečná a empatická. To mají studenti rádi, a dodnes na její herecké i osobní rady vzpomínají. Já jsem ji brala jako hereckou osobnost, kterou jsem si pamatovala z filmů jako Adelheid nebo Nahota, a okouzlila mě jako matka jednoho z hrdinů v Samotářích. A samozřejmě hlavně z divadla, kde sehrála na 150 rolí.

Emma Černá pocházela z Mladé Boleslavi. I když vystudovala obchodní akademii, od dětství toužila hrát divadlo. Je paradoxem (a nebo možná pravidlem?), že se na DAMU dostala až na třetí pokus. Po absolutoriu hrála v Divadle Na zábradlí (1960 1962), ale nenašla tu dostatečné uplatnění, takže odešla do Mostu, kde pracovala nejen jako herečka, ale i lektorka dramaturgie (1963  1986). Zahrála si tu množství rozmanitých rolí, včetně hlavních. Mj. Rosalindu v Jak se vám líbím, Jelenu ve Strýčku Váňovi, Hedu Gablerovou, Alžbětu Anglickou v Marii Stuartovně či Elvíru v Donu Juanovi. Po návratu do Prahy byla v angažmá v Divadle S. K. Neumanna, resp. Později přejmenovaném na Divadlo pod Palmovkou (od 1986). Zajímavá byla její éra v Divadle Komedie, kde si např. zahrála Gertrudu v Hamletovi, kouzelnici Berylunu v Modrém ptákovi či Olgu ve Třech sestrách. Naposledy hrála v Divadle v Dlouhé v inscenaci Slečna Jairová.
Na plátně se poprvé objevila v roce 1964 po boku Jana Kačera ve filmu Každý den odvahu, na konci 60. let zazářila po boku Petra Čepka ve Vláčilově Adelheid a následně si s ním zahrála v Nahotě (1970). Dalšími známými filmy jsou Den pro mou lásku, Setkání v červenci, Proč?, Samotáři nebo Krev zmizelého.
 
| 3.7.2018 11:07:08 JaSop |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru