Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
 
 
Medailony
 
Herečka Eva Jelínková oslavila 75. narozeniny Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Eva JelínkováV úterý 3. listopadu 2020 se dožila významného jubilea dlouholetá herečka Městského divadla Brno Eva Jelínková. Její cesta k herectví byla přímá. Už od dětství vystupovala v dětském rozhlasovém souboru a hrála dětské role v televizi, a tak bylo jasné, že dalším stupněm bude studium herectví na JAMU. Pedagogicky ji vedl Evžen Sokolovský a Lola Skrbková, absolvovala v Sofoklově Antigoně, a ještě jako posluchačka byla obsazena do dramatizace Kunderovy povídky Já, truchlivý bůh v brněnském studiu České televize, kde hrála po boku Miloše Kopeckého a svého hereckého kolegy Jiřího Tomka. První angažmá získala ve Východočeském divadle v Pardubicích, kde představovala role převážně mladých lyrických dívek. Nešlo však o žádné naivky, hrála role jako Růženka v Klicperově Zlém jelenu, Desdemonu v Shakespearově Othellovi, Julii v Romeovi a Julii či Janu ve hře Jeana Anouilhe Skřivánek a další.

Jestliže tehdejší kritiky hodnotily její výkon jako pravdivý a přesvědčivý, pozdější recenze již pak její účast pokládají za určující. Právě role Jany ve Skřivánkovi přispěla k nabídce ostravského angažmá ve Státním divadle, kde působila šestnáct let. Tato doba by se dala označit za období jejího hereckého zrání. Zde směřovala Eva Jelínková k postavám hluboce citovým a introvertním. Ztvárnila např. Květinářku v Giraudouxově Bláznivé ze Chaillot, Katrin v Brechtově Matce Kuráži a jejích dětech, Slávku Hlubinovou v Šrámkově Měsíci nad řekou či Irinu v Čechovových Třech sestrách.
V roce 1986 přechází zpět do rodného Brna a vstupuje do souboru Divadla bratří Mrštíků, kde hraje například ve hře Noční soud, Jiráskově Lucerně, Jitřní paní Alejandra Casony, později vytváří symbolickou postavu Revoluce v Mošově a Štědroňově zpracování Rollandovy Hry o lásce, smrti a věčnosti, Antiopé ve Snech svatojánských nocí, Terezku Fialovou v Našich furiantech či Paní Müllerovou v Osudech dobrého vojáka Švejka. Diváky bavila jako Paní Frenchamová v komedii Vydrž, miláčku! . nebo Slečna Prismová v komedii Jak je důležité míti Filipa. Přívětivá k ní byla i ruská klasika, kdy v Čechovových Třech sestrách a Strýčku Váňovi vystupovala v roli Chůvy. Objevovala se také v muzikálech – hned několik rolí ztvárnila v muzikálu Bastard, v muzikálové baladě Koločava. si zahrála Babu a nechyběla ani na prknech Hudební scény ve slavném muzikálu Hair. jako Bergerova matka či jako cikánka Izergyl v muzikálu Cikáni jdou do nebe. V současné době s MdB spolupracuje již jen externě, stále však má na svém repertoáru hned dvě krásné role – Josifčenu v inscenaci Žítkovské bohyně (krev je krev) či dnes již téměř legendární Paní Hruškovou v muzikálu My Fair Lady (ze Zelňáku) , se kterou na jevišti prožila více než tři sta repríz.

Její příchod do Brna znamenal také návrat na JAMU, kde působila jako pedagožka herectví. Významná je také její práce v rozhlase, kterou má velmi ráda. Pro mnoho posluchačů je nezapomenutelná její četba románu Jiřího Kratochvila Nesmrtelný příběh, v němž měla hlavní herecký part.
 
| 4.11.2020 12:11:16 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru