Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Hudební rozhledy Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Ze zlaté kapličky
 
Zemřel Miloš Nesvadba Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Miloš NesvadbaV kruhu rodiny ve věku 95 let zemřel všestranný umělec a emeritní člen Činohry Národního divadla Miloš Nesvadba (*17. 4. 1925 – †22. 7. 2020), herec, spisovatel, ilustrátor, ale také divadelní a televizní scénograf.
Začal studovat na konzervatoři, ale jeho studia přerušila německá okupace. V letech 1945–1948 byl členem Souboru Jindřicha Honzla, Studia mladých ND. V roce 1948 přešel do Činohry ND a v angažmá byl do roku 1990, poté jmenován čestným členem.
Za téměř šedesát let zde vytvořil řadu větších i menších postav (např. hrál Michala, později Kláska, Pana France a Žána (Lucerna), Slimáka, později Novináře (Ze života hmyzu), Van der Lubbeho (Ďábelský kruh), Všudybyla (Středem země do Afriky), Kupce (Komedie omylů) a jiné.

V zábavných TV pořadech pro děti vystupoval jako „Pan malíř“. Byl u založení humoristického časopisu Dikobraz, patří k nejznámějším ilustrátorům knížek pro děti (ilustroval jich víc než padesát). Jeho kresby se objevovaly a objevují ve všech dětských časopisech, které kdy v naší republice vyšly. Za dětmi také po mnoho let jezdil hrát pohádky a malovat. Za léta prožitá v Národním divadle vytvořil obsáhlou galerii karikatur svých divadelních kolegů.
Čest jeho památce!
 
| 22.7.2020 18:07:38 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru