Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Ze zlaté kapličky
 
Národní divadlo, jak je neznáte Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Národní divadlo, jak je neznáte Národní divadlo, jak je neznáte (8/16)
Dokumentární miniseriál zve na jedinečnou prohlídku historické budovy Národního divadla. Díky zasvěcenému výkladu Taťjany Medvecké vám neuniknou detaily umělecké výzdoby, které zůstávají při návštěvě divadelního představení skryty, příběhy jejích tvůrců i představení tajemných zákoutí a traktů, kam je divákům vstup zakázán.I dnes setrváme v divadelním hledišti a pohlédneme vzhůru k původně královské, dnes prezidentské lóži. Někdo by ji možná hledat hned naproti jevišti, leckoho překvapí její umístění v rohu, odkud téměř není vidět. Kdo a proč o tomto neprivilegovaném místě rozhodl?
Vysílání: 08.10., 20.18 hod., ČT art
Opakování: 08.10., ČT art

Národní divadlo, jak je neznáte (9/16)
Dokumentární miniseriál zve na jedinečnou prohlídku historické budovy Národního divadla. Díky zasvěcenému výkladu Taťjany Medvecké vám neuniknou detaily umělecké výzdoby, které zůstávají při návštěvě divadelního představení skryty, příběhy jejích tvůrců i představení tajemných zákoutí a traktů, kam je divákům vstup zakázán. Dnes si uděláme odbočku od reprezentativních prostorů divadla do Malého foyer, které bylo původně určeno pro méně majetné, disponující pouze lístky na galerii. Výzdoby se prostor dočkal až v polovině minulého století, kdy byl doplněn o monumentální malby české krajiny.
Vysílání: 09.10., 20.18 hod., ČT art
Opakování: 09.10., ČT art

Národní divadlo, jak je neznáte (10/16)
Dokumentární miniseriál zve na jedinečnou prohlídku historické budovy Národního divadla. Díky zasvěcenému výkladu Taťjany Medvecké vám neuniknou detaily umělecké výzdoby, které zůstávají při návštěvě divadelního představení skryty, příběhy jejích tvůrců i představení tajemných zákoutí a traktů, kam je divákům vstup zakázán.
Jak dnes zjistíme, i Národní divadlo má své tajuplné podzemí. Fantoma opery však v něm nehledejme, spíše narazíme na zvědavé labutě. Podzemní chodby ústící do řeky Vltavy měly svůj původní účel – sloužily k říční přepravě zboží, dnes se po nich přepravují především kulisy.
Vysílání: 10.10., 20.18 hod., ČT art
Opakování: 10.10., ČT art

Národní divadlo, jak je neznáte (12/16)
Dokumentární miniseriál zve na jedinečnou prohlídku historické budovy Národního divadla. Díky zasvěcenému výkladu Taťjany Medvecké vám neuniknou detaily umělecké výzdoby, které zůstávají při návštěvě divadelního představení skryty, příběhy jejích tvůrců i představení tajemných zákoutí a traktů, kam je divákům vstup zakázán. Dnes se zblízka podíváme na další nedílnou součást výzdoby divadelních interiérů. Jedná se o lunety, které jsou výtvarným dílem Mikoláše Alše, Františka Ženíška a pozapomenutého malíře Josefa Tulky. Komu z této trojice se podařilo naplnit představy zadavatelů?
Vysílání: 12.10., 20.18 hod., ČT art
Opakování: 12.10., ČT art

Národní divadlo, jak je neznáte (13/16)
Dokumentární miniseriál zve na jedinečnou prohlídku historické budovy Národního divadla. Díky zasvěcenému výkladu Taťjany Medvecké vám neuniknou detaily umělecké výzdoby, které zůstávají při návštěvě divadelního představení skryty, příběhy jejích tvůrců i představení tajemných zákoutí a traktů, kam je divákům vstup zakázán. Dnes se vypravíme do prezidentského salonku, který tvoří zázemí prezidentské, původně královské lóže. Nelze se divit, že u tohoto reprezentativního prostoru byly kladeny na výzdobu i národně uvědomělé motivy nemalé nároky.
Vysílání: 13.10., 20.18 hod., ČT art
Opakování: 13.10., ČT art

Národní divadlo, jak je neznáte (14/16)
Dokumentární miniseriál zve na jedinečnou prohlídku historické budovy Národního divadla. Díky zasvěcenému výkladu Taťjany Medvecké vám neuniknou detaily umělecké výzdoby, které zůstávají při návštěvě divadelního představení skryty, příběhy jejích tvůrců i představení tajemných zákoutí a traktů, kam je divákům vstup zakázán. Dnes si prohlédneme jeden z veřejně běžně nepřístupných prostorů. Ředitelna dodnes plní svojí funkci a i ona odolala proudu času. Zaujme v ní dobová výzdoba, jejíž součástí je kus Hynaisovy dekorace z raného divadelního představení.
Vysílání: 14.10., 20.18 hod., ČT art
Opakování: 14.10., ČT art
 
| 1.10.2018 11:10:07 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru