Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
 
 
Ze zlaté kapličky
 
Zemřel Luděk Munzar Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Luděk Munzar* 20. března 1933 v nové Včelnici - † 26. ledna 2019 v Praze
Ve věku 85 let v kruhu rodinném podlehl dlouhé těžké nemoci dlouholetý člen Činohry národního divadla Luděk Munzar.
Luděk Munzar se narodil 20. března 1933 v jihočeské Nové Včelnici, dětství však strávil ve východních Čechách. Vystudoval Vyšší hospodářskou školu v Hradci Králové. V letech 1952–1956 vystudoval herectví na pražské DAMU, jeho profesorem byl Vítězslav Vejražka. První angažmá získal v roce 1956 v Mladé Boleslavi. Po roce Munzara ale oslovilo vedení Činohry Národního divadla, kde se poprvé objevil na jevišti už v době studia. V říjnu 1957 se stal jejím členem. V roce 1990 z Národního divadla odešel na vlastní žádost. Munzar se stal, spolu s Janem Třískou, Vladimírem Brabcem, Marií Tomášovou a dalšími nastupujícími herci, ikonickým představitelem současné mladé revoltující generace, a to ve hrách Hrubínových, Topolových, ale i v Krejčově slavné inscenaci Shakespearovy tragédie Romeo a Julie.

Z romantických mladíků se přehrál do rolí nesentimentálních mužných typů, psychologicky komplikovaných charakterů, postav s pevnou vůlí k činům. Ztvárňoval je střídmými hereckými prostředky se smyslem pro charakterizační detail. V 70. a 80. letech patřil k hercům, kteří utvářeli podobu Národního divadla a jeho postavy se zapsaly do interpretační tradice a historie českého divadla. Ať už to byl Švanda ve Strakonickém dudákovi, Shakespearův Merkucio a Jindřich V., Brechtův Arturo Ui, Rejtar v Daňkově Vévodkyni valdštejnských vojsk, Jindřich II. v Goldmanově hře Lev v zimě, kterou rovněž režíroval, Mefisto v Goethově Faustovi anebo Bláha v legendární Macháčkově inscenaci Našich furiantů. Munzar se objevil v řadě filmů (Dědeček automobil, Ročník jednadvacet, Žert, Kočár do Vídně, Srpnová neděle, Lev s bílou hřívou aj.) a jeho typu herectví velmi vyhovovala televizní obrazovka. Televizním divákům utkvěl především v titulní roli posledního Dietlova seriálu Synové a dcery Jakuba skláře či v dramatizaci Falladova románu Ubohý pan Kufalt. Uplatnil se také jako zaujatý průvodce televizních dokumentů o rozhlednách, stromech či pramenech řek.
Jeho charismatický hlasový projev využíval často Český rozhlas a také pražské Divadlo Viola, kde až do loňského roku vystupoval v autorských vzpomínkových pořadech o Františku Hrubínovi a Jaroslavu Seifertovi. V roce 2012 obdržel Cenu Thálie 2011 za celoživotní činoherní mistrovství. V letech 1995 a 2000 byl odměněn Cenou Františka Filipovského za mistrovství v dabingu.

Národní divadlo ve spolupráci s rodinou připravuje poslední rozloučení s Luďkem Munzarem v pátek 1. února 2019 v 11:00 z jeviště historické budovy ND. Během programu vystoupí Iva Janžurová, Taťjana Medvecká, Ivan Trojan, ředitel ND Jan Burian a Hradištan Jiřího Pavlici. Program bude přenášet ČT24 v přímém přenosu. Divadlo bude pro veřejnost otevřeno od 10:30, kdy bude možné se poklonit rakvi a položit osobní květinové dary. Poctu před začátkem obřadu, pokud povětrnostní podmínky dovolí, vzdá Aeroklub Letňany trojitým přeletem dvoumotorového letadla typu L 200 Morava ve výšce 200 metrů nad střechou historické budovy ND. Pilotovat bude kapitán Miroslav Kovář. Luděk Munzar byl čestným členem Aeroklubu Letňany.
 
| 27.1.2019 14:01:47 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru