Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
 
 
Ze zlaté kapličky
 
Série diskuzí ND Talks: Inventura Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
ND Talks: InventuraVýměna uměleckého vedení v Činohře Národního divadla dává možnost ohlédnout se za tím, o co tým v čele s Danielem Špinarem usiloval, co se povedlo, co se nepovedlo, ale také za tím, jaká je obecně situace v českém divadle, s jakými se potýká problémy nejen uměleckými, ale i existenčními, ekonomickými a provozními. Činohra ND tak navazuje na své debaty #kulturajenarod a na předcházející sezony s ND Talks.

Letošní sérii debat, tentokrát s podtitulem „Inventura“, zahájí právě diskuze s Danielem Špinarem, který působí sedmým rokem jako umělecký ředitel Činohry Národního divadla a na konci této sezony svou pozici opustí. Před sedmi lety nastoupil do funkce s koncepcí „Nová krev“, jež přinesla celou škálu nových participačních programů a dramaturgických změn. Zahájil tak svébytnou éru, v níž vznikly doprovodné programy ND+, na mezinárodní scéně se etabloval festival Pražské křižovatky a Národní divadlo se stále intenzivněji angažovalo jako společenská a ideová platforma, která není lhostejná vůči světovému dění.

Do jaké míry lze mluvit o proměně činoherní scény ND v posledních šesti divadelních sezonách a v jakém smyslu? Jak se změnil program Národního divadla a způsob jeho fungování? Jaké úspěchy i překážky Činohra ND pod vedením Daniela Špinara zaznamenala, které z jeho vizí naplnila a které bylo nutné opustit a proč?
Divadlo jako médium i jako instituce stojí v současném kulturním klimatu před nejednou výzvou a musí hledat dosud neznámé cesty, jak komunikovat s divákem. Doba environmentální, faktické a systémové krize a zejména pak pandemická situace ukázaly, jak důležitou roli sehrává kultura v životě člověka jako jednotlivce i v lidském společenství. Jaká je tedy současná pozice Činohry ND v rámci divadelní scény a jiných kulturních platforem v českém a mezinárodním kontextu?
Také o tom a mnohém dalším bude řeč už v pondělí 25. října od 17:30 hod ve foyer Nové scény .
Můžete se zúčastnit buď osobně, anebo online prostřednictvím interaktivního webu www.ndtalks.cz, kde také můžete pokládat otázky diskutujícím. Náměty či dotazy můžete psát také na adresu ndtalks@narodni-divadlo.cz.
Vstup na akci je zdarma, při návštěvě je nutné dodržet všechna aktuálně platná nařízení vlády.
 
| 22.10.2021 14:10:41 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru