Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Dobrý konec všechno spraví Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Festivaly
 
Theatrum Kuks 2017 Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
KuksUž šestnáctý ročník festivalu barokního a barokem inspirovaného umění THEATRUM KUKS proběhl ve dnech 23. – 27. srpna 2017 v oblasti kolem Kuksu, perle českého barokního umění, která letos v květnu získala prestižní památkářské ocenění Europa Nostra. Program nabídl na dvacet produkcí, vystoupila hudební tělesa Ensemble Damian nebo Ensemble Inégal, divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten či slovinsko-český loutkář Matija Solce.

Vedle hlavního divadelního a hudebního programu se chystalo několik diskusí nad barokním uměním v současných interpretacích (tzv. Barokování) či divadelní výlet na polský zámek Gorzanów. V rámci festivalu uvedl soubor Geisslers Hofcomoedianten premiéru „lesní erotické němohry“ V borůvčí. Jako jeden z vrcholů festivalu představí chlapecký pěvecký sbor BONIFANTES hudební dílo Radka Rejška Statue kuksenses, které přímo tematizuje kukské sochy Ctností a Neřestí Matyáše Bernarda Brauna. Hudební program navíc obohatí dva večerní koncerty ve festivalovém šapitó-baru v lidových a romských rytmech: Fekete Seretlek a Čilágos. Obnovenou aktivitou festivalu jsou tři pětidenní umělecké dílny: land artová Abbé Libanskeho, hudební Ondřeje Macka a loutkoherecká Matiji Solceho. Zastřešujícím tématem je commedia dell’arte. Dílny probíhají ve dnech 21. – 25. 8. v hospitálu Kuks. „Každý rok se festival snaží představit a zdivadelnit některá ze zákoutí barokní krajiny v okolí Kuksu. Letos uspořádáme dva takové výlety – jeden bude do nedalekého Choustníkova Hradiště. Na druhém výletě budeme objevovat zapomenutý barokní zámek Gorzanów. Od letošního ročníku si slibujeme, že bude nejenom místem kulturních zážitků, ale i vzájemného setkávání. Proto se část programu bude odehrávat i v našem festivalovém baru v šapitó hned vedle hospitálu, ale i v obloucích pod nově zrekonstruovaným kukským mostem, kde po výrazném loňském úspěchu opět vznikne improvizovaná literární kavárna Bibliotheca“, říká umělecký ředitel Petr Hašek.
A ředitelka festivalu Kateřina Bohadlová dodává „Jedinečnost festivalu tkví v první řadě v místě jeho konání. Snažíme se propojovat atraktivitu barokního areálu s kvalitním uměním. I nadále ctíme původní poslání festivalu: vrátit do Kuksu jevištní umění, která se tam setkávala již před 300 lety za správy hraběte Šporka. Současným pohledem na barokní dědictví chceme navíc oslovit i širší veřejnost a zaujmout mladé publikum. Proto jsme vsadili i na jednoduchou svěží grafiku Tomáše Glasbergera, kterou si na první pohled s barokem nespojíte.“
 
| 30.8.2017 01:08:57 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/ Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru