Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Festivaly
 
MDF Bez hranic nabízí letos nejen skvělé divadelní zážitky Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
CUBE - Laterna MagikaJiž po osmadvacáté česko-polské souměstí Český Těšín a Cieszyn patří divadlu. Od středy 23. května do pátku 1. června 2018 probíhá další ročník nejstaršího porevolučního divadelního festivalu v Československu Bez hranic. Diváci můžou vybírat z pestrého programu, v němž hlavní tón udávají úspěšná divadelní představení z Česka, Polska a Slovenska a zajímavě jej doplňují jedinečná hudební vystoupení. Opět má bohatý doprovodný program v podobě výstav a diskusí. Kdo si odnese prestižní cenu Zlomenou závoru, rozhodnou již tradičně svým hlasování samotní diváci.

Pozvání na festival letos přijalo celkem sedm divadelních souborů z Polska. Česko zastupuje brněnské HaDivadlo, Divadlo Bolka Polívky a jeden ze souboru pražského Národního divadla, první multimediální divadlo na světě, Laterna Magika.
Festival zahájil jedinečný koncert (Jazz v divadle) největších jazzových hvězd z Polska, Česka a Slovenska. Na jevišti Divadla Adama Mickiewicze se setká trojice skvělých jazzmanu Leszek Możdżer (PL), Miroslav Vitouš (CZ) a Oskar Török (SK). Tři hudebníci, tři různé generace a tři osobitá pojetí jazzové hudby.
Na dvou hlavních scénách (Těšínské divadlo a Divadlo Adama Mickiewicze) se postupně divákům představí: Wroclawski Teatr Lalek s lyrickým představením pro celou rodinu Nebe – Peklo, jejímž autorem je uznávaný český režisér Jakub Krofta, Staré divadlo z Krakova sehraje inscenaci Veselka Stanisława Wyspiańského v režii výrazného polského režiséra Jana Klaty, nevšední zážitek slibuje ztvárnění opusu Křižáci Henryka Sienkiewicze v podání gdaňského Divadla Miniatur, klasiku české literatury Maryšu bratří Mrštíků si diváci budou moci vychutnat v úspěšném podání brněnského HaDivadla, shakespearovské drama Král Lear přetavené do podoby rytmických zpěvů a tanců nabídne wroclavské Divadlo Pieśń Kozła, polská scéna Těšínského divadla nabídne festivalovému publiku hru Petra Zelenky Job Interviews, své diváky si jistě najde také rodinný dokument v němž se stírá rozdíl mezi napsaným scénářem a skutečností DNA v podání Divadla Bolka Polívky a pražská Laterna Magika nabídne vizuálně uhrančivou hru Cube.
Festival také letos oživuje veřejná prostranství obou Těšínů. Hrát se bude na náměstích. Hra poznaňského Teatru Biuro Podroźy Silence - Ticho v Troji je určena dospělému publiku, neboť reflektuje situaci obleženého města. Naopak dětskému publiku jsou určena představení Škaredé káčátko Bábkového divadla Žilina a O zbojníku Ondrášovi v podání loutkové scény Bajka Těšínského divadla.
O hudební linku přehlídky se letos postarají dva koncerty. Energetickou hudební nálož slibuje vystoupení rebelující krakovské kapely Hańba!, kterou již čeští diváci mohli slyšet na festivalu Colours of Ostrava. Dětem a jejich rodičům je pak určen Koncert pro nejmenší kapely Czereśnie.
Po loňském prvním úspěšném setkání nazvaném „Odpoledne s Mistrem“, kdy byl hostem divadelní diskuse známý polský divadelní a filmový herec Jan Novicky, navazuje festival Bez hranic na tuto linii dalším uměleckým setkáním. Hostem diskuse, která se uskuteční opět v prostorách Čítárny a kavárny Avion (31. května v 16 hodin), tentokrát bude známý český divadelní a filmový herec Boleslav Polívka.

Vstupenky zakoupíte za přijatelné ceny a mnoho festivalových akcí je zdarma. Předprodej vstupenek probíhá v Informačním centru v Českém Těšíně a v Informačním centru v prostorách Knihovny Třinec. Online rezervace prostřednictvím webových stránek www.borderfestival.eu.
 
| 28.5.2018 22:05:26 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru