Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Festivaly
 
Festival Bez hranic se uzavřel Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Laterna magika – CubeJiž po osmadvacáté patřilo česko-polské souměstí Český Těšín a Cieszyn divadlu. Od středy 23. května do pátku 1. června 2018 se zde konal další ročník nejstaršího porevolučního divadelního festivalu v Československu Bez hranic. Diváci si mohli vybrat z pestrého programu, v němž hlavní tón udávala úspěšná divadelní představení z Česka, Polska a Slovenska a zajímavě jej doplnila jedinečná hudební vystoupení.

Pozvání na festival letos přijalo celkem sedm divadelních souborů z Polska. Česko bude zastupovat brněnské HaDivadlo, Divadlo Bolka Polívky a jeden ze souboru pražského Národního divadla, první multimediální divadlo na světě, Laterna Magika.

Festival zahájil jedinečný koncert (Jazz v divadle) největších jazzových hvězd z Polska, Česka a Slovenska. Na jevišti Divadla Adama Mickiewicze se setkala trojice skvělých jazzmanů Leszek Możdżer (PL), Miroslav Vitouš (CZ) a Oskar Török (SK). Tři hudebníci, tři různé generace a tři osobitá pojetí jazzové hudby.

Na dvou hlavních scénách (Těšínské divadlo a Divadlo Adama Mickiewicze) se postupně divákům představila: Wroclawski Teatr Lalek s lyrickým představením pro celou rodinu Nebe – Peklo, jejímž autorem je uznávaný český režisér Jakub Krofta, Staré divadlo z Krakova sehrálo inscenaci Veselka Stanisława Wyspiańského v režii výrazného polského režiséra Jana Klaty, nevšední zážitek slibuje ztvárnění opusu Křižáci Henryka Sienkiewicze v podání gdaňského Divadla Miniatur, klasiku české literatury Maryšu bratří Mrštíků si diváci mohli vychutnat v úspěšném podání brněnského HaDivadla, shakespearovské drama Král Lear přetavené do podoby rytmických zpěvů a tanců nabídne wroclavské Divadlo Pieśń Kozła, polská scéna Těšínského divadla nabídla festivalovému publiku hru Petra Zelenky Job Interviews, své diváky si jistě najde také rodinný dokument v němž se stírá rozdíl mezi napsaným scénářem a skutečností DNA v podání Divadla Bolka Polívky a pražská Laterna Magika přivezla vizuálně uhrančivou hru Cube.

Festival také letos oživila veřejná prostranství obou Těšínů. Hrálo se na náměstích. Hra poznaňského Teatru Biuro Podroźy Silence - Ticho v Troji je určena dospělému publiku, neboť reflektuje situaci obleženého města. Naopak dětskému publiku jsou určena představení Škaredé káčátko Bábkového divadla Žilina a O zbojníku Ondrášovi v podání loutkové scény Bajka Těšínského divadla.

O hudební linku přehlídky se letos postaraly dva koncerty. Energetickou hudební nálož nabídlo vystoupení rebelující krakovské kapely Hańba!, kterou již čeští diváci mohli slyšet na festivalu Colours of Ostrava. Dětem a jejich rodičům byl pak určen Koncert pro nejmenší kapely Czereśnie.
 
| 4.6.2018 22:06:32 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru