Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Festivaly
 
88. Jiráskův Hronov ve znamení osmiček Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Daniel Bambas (Dobrý proti severáku)Jiráskův Hronov vstupuje do 88. ročníku od 3. - 11. srpna 2018 s novým vizuálním stylem a řadou lákadel v hlavním i doprovodném programu. V představení Dobrý proti severáku si v Hronově zahraje mimo jiné Daniel Bambas, letošní držitel ceny Thálie v kategorii nejlepší herec. Přehlídka symbolicky připomene minulé ročníky z doby, kdy letopočty končily osmičkou: od roku 1938, přes pohnuté roky 1948, 1968 až po nedávnou minulost v roce 2008.

Přehlídka nabídne 32 nejlepších letošních tuzemských amatérských divadelních inscenací, které prošla sítem krajských a národních soutěžních přehlídek. V doprovodném programu amatéry doplní inspirativní kusy profesionálních scén, například Barunka is leaving studentů KALD DAMU, Evžen Oněgin Divadla Anfas, příběh opravdové české kapely Loutna CZ souboru Geisslers Hofcomoedianten ad. V romantické tragikomedii Dobrý proti severáku v Hronově vystoupí i držitel Ceny Thálie za rok 2017 Daniel Bambas. Pohádky pro děti se budou hrát každý den v zrekonstruovaném Parku Aloise Jiráska. Jedním z témat festivalu jsou letos osudové osmičky. Jiráskův Hronov si bude na své webové (www.jiraskuvhronov.eu) i facebookové (www.facebook.com/jiraskuv.hronov) stránce na dobových fotografiích připomínat, jak přehlídka probíhala v ročnících, jejichž letopočet končil číslicí osm. Oficiální program doplní již tradičně řada seminářů a akcí v off-programu.
Připomeňme, že Jiráskův Hronov je nejstarší kontinuálně existující festival amatérského divadla v Evropě s nepřetržitou tradicí 88 let (celkově přesahující 100 let, počítáme-li jeho počátky do roku 1891, kdy se konaly Národní slavnosti ochotnické, resp. První soutěžní přehlídka ochotnických divadel Čech a Moravy s hostem ze Slovenska v roce 1921).
Jiráskův Hronov je bezesporu kulturním dědictvím ČR a díky své kontinuitě a známosti u každého amatérského souboru v ČR (včetně historických zápisů v jejich kronikách) patří k světově významným fenoménům. O prestiži festivalu svědčí loňské vyznamenání AITA/IATA, která jej zařadila mezi sedm nejvýznamnějších festivalů amatérského divadla na světě. Pořadatelem Jiráskova Hronova je Národní informační středisko pro kulturu (NIPOS), které je rovněž programovým garantem a město Hronov a jeho Kulturní a informační středisko.
 
| 30.7.2018 12:07:24 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru