Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama LM2019 Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
 
 
Festivaly
 
Festivalovou cenu Martina Porubjaka převzal J. A. Pitínský Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
J. A. PitínskýPrvní den má za sebou zlínský divadelní festival Setkání Stretnutie. Festivalovou cenu Martina Porubjaka za umělecký přínos česko-slovenským vztahům včera za zahajovacím večeru převzal režisér Jan Antonín Pitínský.
„J. A. Pitínský není pouze režisérem, je také výborným překladatelem ze slovenštiny do češtiny. My jsme v jeho překladu uvedli například Armagedon na Grbu. Dokonce je držitelem prestižní slovenské divadelní ceny Dosky. Je to v tom nejlepším slova smyslu Čechoslovák,“ vysvětlil rozhodnutí ředitel divadla Petr Michálek.

Luhačovický rodák J. A. Pitínský je vyhledávaným režisérem činoherních představení i oper po celé České republice. Za přínos v oblasti divadla mu byla v roce 2007 udělena prestižní Cena Ministerstva kultury, jeho inscenace získaly několikrát Cenu Alfréda Radoka.
I pro zlínské herce je spolupráce s ním vždy srdcová záležitost: „Je to můj nejoblíbenější režisér. Každá práce s ním je nesmírně inspirativní a moc ráda se s ním setkávám. Je mi s ním dobře i lidsky, stále si máme co říci. Probouzí ve mně velikou chuť do zkoušení,“ svěřila se „dvorní“ Pitínského zlínská herečka Helena Čermáková.
J. A. Pitínský se zlínským divadlem spolupracuje od roku 1995, kdy s herci nastudoval Felliniho Osm a půl (a půl). Celkem má ve Zlíně na kontě 10 inscenací. Největšího úspěchu dosáhly Její pastorkyňa (1996), Smrt Hippodamie (2006) a z poslední doby například Prodaná nevěsta (2015) nebo Trójanky (2018).

Festivaloví hosté dnes mohou navštívit ve 14 hodin Panický kabaret – představení, které renomovaný režisér nazkoušel se studenty herectví ZSVOŠU. „S panem Pitínským jsme si sedli hlavně lidsky hned na první zkoušce Trójanek. Sebrali jsme odvahu a oslovili jej, zda by nám režíroval absolventské představení a on to přijal. Byla to pro nás nesmírná čest, celý měsíc být obklopeni jeho pokorou a zápalem pro věc,“ řekla studentka herectví Nikola Zavřelová. „Panický kabaret je velmi hravý. Řekl nám, ať nehrajeme, ale ať si hrajeme. Je pro nás nejen velkým režisérem, ale i učitelem života. Dokonce nás přijel podpořit na Pidifest do Prahy. Děkujeme!“ dodala.
Cenu, která nese jméno slovenského dramaturga, dramatika, scenáristy, překladatele a divadelního a filmového režiséra Martina Porubjaka, uděluje MDZ v rámci festivalu Setkání Stretnutie od roku 2016. Jejími držiteli se v minulosti stali herci Martin Huba, Boleslav Polívka a Emília Vášáryová. „Martin Porubjak byl dlouholetým návštěvníkem našeho festivalu. Dokonce můj první zážitek se Setkáním Stretnutiem někdy v roce 1999 je spjat právě s ním jakožto vášnivým diskutérem debat na téma současná česká a slovenská dramatika. Byl to on, kdo velmi ctil, že právě Zlín je jedním ze symbolů česko-slovenského kulturního přátelství. I proto každoročně uctíváme jeho památku touto cenou,“ připomenul Petr Michálek.
24. ročník festivalu Setkání Stretnutie potrvá až do 18. května a opět nabízí to nejlepší, co se urodilo na divadelních prknech na obou stranách hranice. Celý program je na https://www.divadlozlin.cz.
 
| 14.5.2019 10:05:01 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru